Nowy program wsparcia finansowego dla wszystkich – 1300 zł bez żadnych ograniczeń! [30.06.2023]

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – Każdy otrzyma 1300 zł bez względu na dochody, status rodzinny, wiek, zarobki czy wykształcenie.

Fot. Shutterstock

W Polsce, planuje się wprowadzenie nowego świadczenia o nazwie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. To program wsparcia finansowego, który zyskał popularność w wielu krajach, takich jak Finlandia, Francja, Włochy i Indie. Świadczenie to jest unikalne ze względu na brak jakichkolwiek wymogów, co oznacza, że każdy kwalifikuje się do jego otrzymania. Obecnie wiele informacji jest dostępnych na temat tego programu.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy jest świadczeniem, które ma być wypłacane regularnie i ma pozytywnie wpływać na życie beneficjentów. Rządy różnych krajów analizują efekty wprowadzenia tego świadczenia, w tym czy zachęca ono do podjęcia pracy, czy też może skutkuje rezygnacją z zatrudnienia. Badania mają również na celu ocenę wpływu na jakość życia, takie jak lepsza higiena, rozwój osobisty czy inwestowanie w przyszłość. Teoria zakłada, że regularne otrzymywanie środków może zmienić styl życia i zachęcić ludzi do poszukiwania nowych możliwości.

W Polsce planowane są testy Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, początkowo w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwotnie program miał rozpocząć się w marcu 2023 roku, jednak ze względu na brak wystarczających środków na jego uruchomienie, data rozpoczęcia została opóźniona i obecnie nie jest jeszcze znana. W ramach programu, uczestnicy otrzymaliby 1300 zł miesięcznie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z planem, nie będzie wymagane składanie dodatkowych dokumentów. Osoby wybrane do udziału w programie otrzymają świadczenie bez względu na kryteria dochodowe, status rodzinny czy wiek. Jedynym ograniczeniem będzie obszar, na którym program zostanie przeprowadzony. Istnieje możliwość, że po analizie pierwszych wyników, program zostanie rozszerzony na inne regiony.

Obecnie wiadomo, że program zostanie zrealizowany w kilku gminach, takich jak Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Braniewo (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo.

Dotychczasowe badania nad Bezwarunkowym Dochodem Podstawowym w innych krajach wykazały zróżnicowane wyniki. Beneficjenci otrzymujący dodatkowe środki finansowe odczuwają poprawę jakości życia i zwiększają dbałość o siebie. W niektórych krajach zaobserwowano wzrost zatrudnienia, podczas gdy w innych utrzymało się ono na stałym poziomie lub minimalnie spadło. Badania wykazały również zmiany w konsumpcji, takie jak wzrost spożycia warzyw i owoców oraz zmniejszenie spożycia mięsa. Przykładowo, badania przeprowadzone w Finlandii pokazały, że dodatkowe świadczenie znacząco poprawiło jakość życia uczestników, choć nie spowodowało wzrostu zatrudnienia. W Indiach zaobserwowano wzrost konsumpcji warzyw, owoców, poprawę higieny i zmniejszenie spożycia alkoholu.

W Wielkiej Brytanii właśnie rozpoczęto pilotażowy program, w ramach którego 30 osób otrzymuje miesięcznie 1600 funtów, czyli ponad 8000 zł, przez okres 2 lat. Program obejmuje mieszkańców miejscowości Jarrow i dzielnicy East Finchley w Londynie, aby zbadać, jak mieszkańcy zarówno małych miejscowości, jak i dużych metropolii wykorzystają te środki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]