Niestosowanie się do obowiązków będzie teraz skutkować rekordowo wysokimi karami [2.07.2023]

Właściciele samochodów muszą posiadać więcej dokumentów oprócz prawa jazdy. Od 1 lipca obowiązują bardzo wysokie kary za brak jednego z tych dokumentów.

Fot. Kraków w Pigułce

Wszędzie, włącznie z Polską, posiadacze samochodów są zobowiązani do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC (odpowiedzialność cywilna). To ubezpieczenie chroni właścicieli samochodów przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi z wyrządzenia szkód innym osobom w przypadku wypadku drogowego. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi tego obowiązku i potencjalnych konsekwencji związanych z jego zaniedbaniem.

Od 1 lipca 2023 roku, kary finansowe za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych zostały podwyższone z powodu wzrostu płacy minimalnej.

Jeśli brakuje polisy OC przez okres od 1 do 3 dni, grozi kara w wysokości 1440 zł (wcześniej 1369 zł). Za brak polisy przez 4 do 14 dni, kara wynosi 3600 zł (wcześniej 3490 zł). Za brak polisy powyżej 14 dni, kara sięga 7200 zł (wcześniej 6980 zł).

Dodatkowo, jeśli policja zatrzyma pojazd bez ważnego ubezpieczenia OC, mandat jest często nakładany na miejscu. W przypadku uczestnictwa w wypadku drogowym lub kolizji, osoba nieposiadająca ubezpieczenia OC jest zobowiązana do pokrycia wszelkich kosztów związanych z powstałymi szkodami, takimi jak naprawy, opieka medyczna i inne wydatki. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma również prawo nałożyć dodatkowe kary finansowe na właściciela pojazdu bez ubezpieczenia OC. Wysokość kary zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj pojazdu i czas, przez jaki pojazd pozostawał nieubezpieczony. Kara może wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]