Technicy muszą do Ciebie przyjść i to zamontować. To nowe prawo [01.07.2023]

Wprowadzono nowe prawo, które firmy energetyczne zaczęły już stosować. Technicy będą musieli wejść do naszych domów i mieszkań, by wymienić urządzenia. Jeżeli są na klatce schodowej, wymienią urządzenia na zewnątrz.

Akcja jest efektem najnowszych poprawek do ustawy Prawo energetyczne, które przewidują wdrożenie systemu inteligentnych liczników umożliwiających zdalne monitorowanie zużycia energii. Dzięki temu, odczyty zużycia energii nie będą już wymagały ręcznej interwencji, a informacje będą dostarczane na bieżąco lub na żądanie, co przyniesie korzyści także środowisku.

Tak więc, dostawcy energii będą musieli skierować swoje zespoły techniczne do naszych domów i mieszkań. Niezależnie od wyboru dostawcy energii, jego personel będzie zobowiązany do przyjścia i wymiany urządzenia, chyba że znajduje się ono na klatce schodowej lub zostało już wcześniej wymienione.

Wtedy możesz spodziewać się techników

Program wymiany liczników już jest w toku. Zainicjowany w 2022 roku, ma potrwać do 2030 roku. Według informacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, na terenie całego kraju planowana jest wymiana nawet 17 milionów liczników.

W planie czytamy, że proces wymiany został podzielony na cztery etapy:

  • do końca 2023 – urządzenia zostaną zamontowane u 15 proc. odbiorców,
  • do 2025 roku – 25 proc. odbiorców,
  • do 2027 roku – 65 proc. odbiorców,
  • do końca 2028 – 80 proc. odbiorców.
  • do 2030 roku – 100 proc. odbiorców.

Firmy już rozpoczynają wymianę

  • Tauron jest jednym z pierwszych dostawców energii, który podjął się tego zadania, z sukcesem instalując już ponad milion inteligentnych liczników. Prace te będą kontynuowane w miastach takich, jak Wrocław i Wałbrzych.
  • Wymianę liczników przewiduje również spółka Energa-Operator, która w bieżącym roku planuje dotrzeć do ponad pół miliona polskich domów i mieszkań.
  • PGE Dystrybucja zawarła umowę na dostawę inteligentnych mierników energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 18 miesięcy spółka PGE oczekuje dostawy 700 tysięcy takich urządzeń.

Należy zauważyć, że choć wizyty techników są nieuniknione, to nie zawsze konieczne będzie ich wejście do mieszkań – w niektórych wielorodzinnych budynkach liczniki są dostępne na korytarzach. Co ważne, proces wymiany nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla konsumentów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]