Ostrzeżenie CERT! Oszuści podszywają się pod policję i chcą wyłudzić pieniądze

Trwa nowa kampania phishingowa cyberprzestępców. Tym razem podszywają się pod pod Komendanta Głównego Policji, Jarosława Szymczyka oraz wysyłają wiadomości, mówiące o popełnieniu przestępstw seksualnych

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Jak informuje portal dobreprogramy.pl, wiadomości od oszustów podających się za policjantów nie są nowym procederem. Teraz jednak cyberprzestępcy podszywają się pod konkretną osobę, mianowicie pod Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji. W wiadomościach mailowych sugerują odbiorcom o rzekomo postawionych zarzutach związanych z przestępstwami na tle seksualnym. Następnie widnieje zapis o możliwości „polubownego załatwienia sprawy”.

Oszuści piszą o przestępstwach seksualnych popełnianych przez internet takich jak pornografia internetowa z udziałem małoletnich. Ostrzegają też, że sprawa adresata wiadomości zostanie przekazana do stacji telewizyjnych, aby była emitowana w celu odstraszenia innych przestępców seksualnych. W ten sposób przestępcy chcą wywołać strach u odbiorców, co może spotęgować chęć bezrefleksyjnego i podsyconego skrajnymi emocjami rozwiązania trudnej sytuacji. Warunkiem jest oczywiście przekazanie zapłaty.

Dodatkowo, w mailach wykorzystywane są adresy poczty elektronicznej, które zostały upublicznione w wyniku wycieków danych lub są dostępne publicznie w internecie. Eksperci z CERT Polska (Computer Emergency Response Team, czyli zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego) apelują osoby, które otrzymały taką wiadomość o zachowanie ostrożność. W takiej sytuacji nie należy podejmować decyzji pod wpływem emocji, a takie próby oszustwa można zgłosić odpowiednim organom, np. w najbliższej jednostce Policji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]