Banki ostrzegają: Zachowaj ostrożność przy bankomatach, aby uniknąć utraty oszczędności [4.07.2023]

Banki i organy ścigania przestrzegają, aby być ostrożnym podczas korzystania z bankomatów do wypłacania gotówki. Istnieje zagrożenie zwanego „cash trapping”, gdzie oszuści umieszczają dodatkową nakładkę w miejscu, gdzie bankomat wypłaca pieniądze.

Fot. Shutterstock

Ta nakładka blokuje ich wypłatę, a pieniądze przyklejają się do taśmy. Osoba dokonująca wypłaty może pomyśleć, że doszło do awarii. W rzeczywistości, kiedy oddalamy się, sprawca zabiera nasze pieniądze.

Najważniejsze jest zawsze zwracać uwagę na wygląd bankomatu. Sprawdźmy listwę, która zamyka miejsce, z którego pieniądze powinny wypaść. Nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku, zawsze należy zgłosić to operatorowi bankomatu i, jeśli odkryjesz nakładkę, również policji.

Cash trapping, zwane również „nakładką na bankomacie”, to jedna z technik wykorzystywanych przez oszustów w celu kradzieży pieniędzy użytkowników bankomatów. Metoda ta polega na umieszczeniu specjalnej nakładki na miejscu, z którego wypłacane są pieniądze z bankomatu. Nakładka jest zwykle wykonana z materiału lub urządzenia, które pozwala na zatrzymanie wypłacanych banknotów.

Kiedy użytkownik wypłaca pieniądze z bankomatu, nakładka blokuje wyjście banknotów, powodując, że te zatrzymują się na specjalnie przygotowanej powierzchni wewnątrz urządzenia. W rezultacie wypłacający może pomyśleć, że doszło do awarii bankomatu, ponieważ nie otrzymuje wypłacanych pieniędzy.

Po opuszczeniu bankomatu przez użytkownika oszuści wracają do niego, usuwają nakładkę, i zabierają wypłacane pieniądze. W ten sposób użytkownik traci swoje środki, a przestępcy unikają wykrycia.

Aby uniknąć stania się ofiarą cash trappingu, zawsze warto zwracać uwagę na wygląd bankomatu przed dokonaniem wypłaty. Sprawdźmy, czy nie ma podejrzanych nakładek lub urządzeń, które mogłyby blokować wyjście pieniędzy. W przypadku wykrycia czegokolwiek podejrzanego, najlepiej zgłosić to operatorowi bankomatu lub policji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]