Nawet 70 tys. zł. kary! Rewolucyjne zmiany od 1 lipca

Od 1 lipca bieżącego roku, zobaczymy znaczne podwyższenie wartości sankcji finansowych. Dla konkretnego wykroczenia, można teraz spodziewać się kary w formie grzywny, która może osiągnąć nawet 72 tys. zł.

Fot. Kraków w Pigułce

Takie zmiany są bezpośrednio związane z podwyżką minimalnej płacy. Przykładowo, opóźnienie w składaniu deklaracji podatkowej może teraz przynieść konsekwencje w postaci bardzo surowej grzywny.

Gigantyczne kary

Od początku roku, minimalne wynagrodzenie wzrosło do 3490 zł, co stanowi wzrost o 480 zł w porównaniu do poprzedniego roku. Planowane jest kolejne podwyższenie od pierwszego lipca o 110 zł, do łącznej sumy 3600 zł. To reprezentuje ogólny wzrost płac o 19,6 procent w porównaniu do roku 2022. To jest szczególnie ważne w kontekście kary, ponieważ ich kwoty są często wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia.

Co więcej, różnica między wykroczeniem a przestępstwem skarbowym również jest zależny od minimalnej płacy. W ubiegłym roku wynosił on 15050 zł. Od stycznia tego roku, próg ten wzrósł do 17450 zł, a od lipca będzie wynosił 18 tys. zł. To oznacza, że jeżeli twoje długi są niższe od tej kwoty, traktowane są jako wykroczenie, a jeżeli są wyższe – jako przestępstwo.

Za wykroczenie zagrożona jest tylko grzywna, natomiast za przestępstwo, oprócz grzywny, może być wymierzona kara, taka jak np. pozbawienie wolności. Od lipca 2023 roku, grzywna może wynosić od 360 zł do nawet 72 tys. zł. To oznacza, że nawet za błąd w złożeniu PIT możesz otrzymać surową karę.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]