Ukryty kod szpiegowski w popularnej aplikacji pobranej przez 800 milionów użytkowników! [5.07.2023]

Badacze odkryli, że mimo wcześniejszych zapewnień o bezpieczeństwie, aplikacja e-commerce Pinduoduo zawierała złośliwe oprogramowanie szpiegujące. Ten rodzaj szkodliwego oprogramowania, zwany malware, miał zdolność do inwigilacji użytkowników poprzez dostęp do ich historii połączeń i kontaktów.

fot. Pixabay

Zgłoszenia dotyczące zainfekowanej aplikacji pojawiły się po tym, jak Google zablokowało możliwość pobrania popularnej chińskiej platformy e-commerce Pinduoduo, która miała już ponad 800 milionów pobrań.

W rezultacie aplikacja Pinduoduo została usunięta z platformy Google Play, a użytkowników, którzy ją już zainstalowali, poinformowano o potencjalnym zagrożeniu i zalecono usunięcie aplikacji.

Rzecznik Google, Ed Fernandez, potwierdził tymczasowe usunięcie aplikacji Pinduoduo, zwracając uwagę, że oprogramowanie malware zostało wykryte dzięki systemowi Play Protect, który ma na celu ochronę użytkowników. Najnowsze dane wskazują, że chińska aplikacja mogła manipulować ustawieniami reklam i powiadomień innych aplikacji na urządzeniach użytkowników.

Malware, czyli złośliwe oprogramowanie, to termin odnoszący się do różnego rodzaju kodów komputerowych lub programów stworzonych w celu naruszenia bezpieczeństwa, inwigilacji, kradzieży danych, uszkodzenia systemu lub innych niepożądanych działań. Malware może przybierać różne formy, takie jak wirusy, robaki, trojany, ransomware, keyloggery i wiele innych.

Działanie malware często odbywa się bez wiedzy użytkowników, infekując systemy i podejmując niepożądane działania, które mogą prowadzić do strat finansowych, naruszenia prywatności lub zakłócenia prawidłowego funkcjonowania urządzeń. Dlatego ważne jest zabezpieczanie się przed takimi zagrożeniami poprzez korzystanie z oprogramowania antywirusowego, regularne aktualizowanie systemów operacyjnych oraz zachowanie ostrożności podczas pobierania plików i klikania podejrzanych linków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]