Ważne zmiany dotyczące recept. Mogą spowodować długie kolejki do lekarzy

Jak zapowiada Resort Zdrowia, nastąpią duże zmiany, a jedna z nich dotyczy likwidacji rocznych recept i ograniczenie wystawiania liczby recept ogólnie przez lekarzy, w ciągu jednego dyżuru

Fot. Pixabay

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej (o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, oraz niektórych innych ustaw) został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Zakłada on likwidację rocznych recept, gdyż jak podaje Ministerstwo Zdrowia, takie rozwiązanie się nie sprawdziło, z uwagi na między innymi, długi okres czasu, w którym stan zdrowia pacjenta nie podlega kontroli, konieczność przeliczania ilości leków przez aptekarzy oraz brak dostępności leków, co jest efektem wykupywania ich na cały rok.

Jak wyjaśnia Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej takie działanie ma odzwierciedlenie w kosztach ponoszonych przez publicznego płatnika (w przypadku leków refundowanych) oraz kosztach utylizacji. Portal prawo.pl podaje, że lekarze POZ nie są przychylnie nastawieni do likwidacji recept rocznych, gdyż oznacza to częstsze wizyty u lekarzy. Wyjaśniają, że recepta roczna jest dobrym wyjściem w przypadku przewlekłej choroby, takiej jak nadciśnienie, problemy neurologiczne oraz choroby tarczycy.

Ponadto nowelizacja zakłada wprowadzenie dziennego limitu liczby wystawianych recept. Adam Niedzielski poinformował, że w ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić około 300 recept dla mniej więcej 80 pacjentów. Takie rozwiązanie już funkcjonuje, natomiast jak podaje prawo.pl, 4 lipca już pierwsi lekarze skarżyli się, że wyczerpał im się limit.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]