Surowe konsekwencje kontroli: Do 8 lat więzienia dla oszustów [7.07.2023]

Obecnie trwają badania mające na celu sprawdzenie uprawnień do tzw. dopłaty węglowej. Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, osoby, które celowo przedstawiły fałszywe informacje lub próbowały manipulować systemem w celu uzyskania tych świadczeń, mogą zostać skazane na karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Reprezentanci władz lokalnych, którzy zostali upoważnieni do tego zadania, już rozpoczęli kontrole w domach, które złożyły wniosek o dopłatę węglową lub grzewczą. Ich celem jest sprawdzenie, czy przekazane informacje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są zgodne z prawdą, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzaj i ilość stosowanych systemów ogrzewania, rodzaj używanego paliwa i jego wykorzystanie. Kontrole są przeprowadzane pod nadzorem lokalnych władz.

Dopłata ta jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, które głównie korzystają z kotłów na paliwa stałe, kominków, pieców kaflowych, grzejników powietrza, piecyków kuchennych, kuchni węglowych lub pieców kaflowych zasilanych węglem, brykietami lub pelletami zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Brak jest kryteriów dochodowych, co oznacza, że dopłata może zostać przyznana również tym gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem koniecznym jest jednak zarejestrowanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dopłatę węglową można było składać w wyznaczonych miejscach samorządowych, na podobnych zasadach jak w przypadku dodatku osłonowego. Ostateczny termin składania wniosków o przyznanie dopłaty węglowej minął 30 listopada 2022 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]