Tajny kod szpiegowski w aplikacji pobranej przez 800 milionów użytkowników! Sprawdź, czy jest zainstalowana na Twoim urządzeniu! [7.07.2023]

Badacze donieśli o odkryciu szpiegującego oprogramowania w popularnej aplikacji e-commerce Pinduoduo, mimo wcześniejszych zapewnień o jej bezpieczeństwie. Oprogramowanie miało zdolność do inwigilacji użytkowników, pozyskując informacje takie jak historia połączeń czy kontakty.

Fot. Pixabay

Informacje o zainfekowanej aplikacji pojawiły się w mediach po tym, jak Google zablokowało możliwość pobrania popularnej chińskiej platformy e-commerce Pinduoduo, która miała już ponad 800 milionów pobrań.

W rezultacie tej sytuacji, aplikacja Pinduoduo została usunięta z platformy Google Play, a użytkowników, którzy ją już zainstalowali, poinformowano o potencjalnym zagrożeniu i zalecono jej usunięcie.

Ed Fernandez, rzecznik Google, potwierdził tymczasowe usunięcie aplikacji Pinduoduo, zauważając, że oprogramowanie malware zostało wykryte dzięki systemowi Play Protect, który ma na celu ochronę użytkowników. Najnowsze dane wskazują, że chińska aplikacja miała zdolność manipulacji ustawieniami reklam i powiadomień innych aplikacji na urządzeniach użytkowników.

Malware, czyli złośliwe oprogramowanie, to termin odnoszący się do różnego rodzaju kodów komputerowych lub programów stworzonych w celu naruszenia bezpieczeństwa, inwigilacji, kradzieży danych, uszkodzenia systemu lub podejmowania innych niepożądanych działań. Malware może przybierać różne formy, takie jak wirusy, robaki, trojany, ransomware, keyloggery i wiele innych.

Działanie malware często ma miejsce bez wiedzy użytkowników, infekując systemy i podejmując niepożądane działania, które mogą prowadzić do strat finansowych, naruszenia prywatności lub zakłócenia prawidłowego funkcjonowania urządzeń. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed takimi zagrożeniami poprzez korzystanie z oprogramowania antywirusowego, regularne aktualizowanie systemów operacyjnych oraz zachowanie ostrożności podczas pobierania plików lub klikania podejrzanych linków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]