Informacja o pożyczce może być pułapką! Zwróć uwagę na te sygnały! [08.07.2023]

Podstępne metody oszustów podszywających się pod pracowników banku. Pekao ostrzega.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Oszuści często wykorzystują podstępne metody, takie jak podszywanie się pod pracowników infolinii banku, co niestety okazuje się skutecznym sposobem na przeprowadzenie oszustwa. Wykorzystują Twoje zaufanie do banku, aby osiągnąć swoje cele. Przedstawiamy schemat takiej rozmowy, abyś był świadomy zagrożeń.

Oszuści kontaktują się z Tobą, twierdząc, że na Twoim koncie bankowym wystąpiły podejrzane transakcje lub informują o zaciągniętej pożyczce. Następnie proszą Cię o podanie danych do logowania oraz o zainstalowanie specyficznych aplikacji, takich jak AnyDesk, TeamViewer lub Quick Support. Twierdzą, że aplikacje te pomogą w zabezpieczeniu Twojego konta, podczas gdy w rzeczywistości umożliwiają im zdalny podgląd i kontrolę nad Twoim urządzeniem.

Jak się chronić przed oszustami

  1. Zachowaj spokój i nie działaj pod wpływem emocji. Jeśli rozmówca wywiera na Tobie presję czasu, zakończ rozmowę i zadzwoń samodzielnie na infolinię banku. W pośpiechu łatwo podjąć nieprzemyślane decyzje. Pamiętaj, że oszuści mogą podszyć się pod dowolny numer telefonu, w tym infolinię banku lub nawet policję.
  2. Nie pobieraj żadnych aplikacji. Pracownicy banku nigdy nie zachęcają do pobierania aplikacji mających na celu zabezpieczenie Twojego konta.
  3. Nie ujawniaj poufnych danych. Nie udostępniaj nikomu swojego loginu i hasła, numeru karty płatniczej, kodu CVV z odwrotu karty lub numeru PESEL. Pracownicy banku nigdy nie będą prosić Cię o tego rodzaju informacje.
  4. Jeśli masz wątpliwości, zakończ rozmowę i samodzielnie zadzwoń na infolinię banku lub udaj się do oddziału banku.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa

  1. Skontaktuj się natychmiast z infolinią banku (+48 519 222 222), aby zablokować kartę i dostęp do bankowości elektronicznej.
  2. Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
  3. Zmień hasła do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
  4. Zgłoś podejrzenie popełnienia przestępstwa organom ścigania, takim jak policja lub prokuratura, składając stosowne zawiadomienie.
  5. Poinformuj bank o złożeniu zawiadomienia w sprawie podejrzenia oszustwa.

Zachowanie czujności i zdrowego rozsądku jest kluczowe w walce z oszustwami. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego nie wahaj się działać, jeśli podejrzewasz jakiekolwiek działania nieuczciwych osób.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]