Pilne ostrzeżenie! Aplikacja zagrażająca prywatności – usuń ją natychmiast!

Według artykułu opublikowanego przez serwis telepolis.pl, zespół badawczy z Pradeo odkrył, że dwie popularne aplikacje służące do zarządzania danymi zawierają kod o szkodliwym działaniu, który przesyła dane użytkownika na serwery znajdujące się w Chinach. Te dwie aplikacje, File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd), stworzone przez chińskiego dewelopera o pseudonimie wang tom, zostały pobrane łącznie 1,5 miliona razy, przynajmniej teoretycznie.

Fot. Shutterstock

Aplikacje, które miały służyć do oczyszczania systemu, a zamiast tego zagrażają Obecność szkodliwych aplikacji w Sklepie Play nie jest niczym nowym, jednak zawsze wymaga szczególnej uwagi. Szczególnie wtedy, gdy mówimy o narzędziach, które zostały pobrane imponującą liczbę razy, tak jak informują eksperci z Pradeo w swoim najnowszym raporcie.

Mowa tutaj o aplikacjach File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd), które zostały stworzone przez chińskiego dewelopera o nazwie wang tom. Formalnie aplikacje te miały służyć do zarządzania plikami, ich odzyskiwania i oczyszczania systemu. W polityce prywatności wymieniono również możliwość wyświetlania reklam, jednak jak wskazują badacze, jest to tylko mała część prawdy.

Aplikacje te zbierają różne dane, w tym pliki multimedialne (takie jak obrazy i wideo), informacje o lokalizacji, operatorze, kodzie sieci dostawcy karty SIM, a także informacje o wersji systemu i rodzaju urządzenia. Wszystkie te dane są przesyłane na serwery w Chinach, co według Pradeo należy uznać za złośliwe działanie.

Co więcej, aplikacje te utrudniają proces ich odinstalowania poprzez ukrywanie ikony na ekranie głównym. Ponadto, szkodliwe aplikacje uruchamiają się automatycznie po restarcie telefonu i działają w tle, co oznacza, że stanowią stałe zagrożenie od momentu ich zainstalowania.

Jeśli zainstalujesz niebezpieczną aplikację na swoim telefonie, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko i zabezpieczyć swoje urządzenie:

  1. Natychmiast usuń aplikację: Przejdź do ustawień swojego telefonu i odinstaluj podejrzaną aplikację. Upewnij się, że odinstalujesz wszystkie powiązane pliki i składniki aplikacji.
  2. Przeskanuj urządzenie antywirusem: Uruchom skanowanie antywirusowe na swoim telefonie, aby wykryć i usunąć ewentualne szkodliwe pliki i oprogramowanie. Skorzystaj z renomowanego programu antywirusowego dostępnego w sklepie aplikacji.
  3. Zaktualizuj system operacyjny: Sprawdź, czy masz najnowszą wersję systemu operacyjnego na swoim telefonie. Aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń, które mogą chronić przed znanymi zagrożeniami.
  4. Zmień swoje hasła: Jeśli zainstalowana aplikacja mogła uzyskać dostęp do jakichkolwiek poufnych informacji, takich jak hasła, zaleca się zmienienie tych haseł na wszystkich kontach, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
  5. Monitoruj swoje konto bankowe i dane osobowe: Jeśli obawiasz się, że aplikacja mogła uzyskać dostęp do Twoich danych osobowych lub bankowych, regularnie sprawdzaj swoje konto bankowe i monitoruj swoje transakcje. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane aktywności, natychmiast zgłoś to odpowiednim instytucjom.
  6. Uważaj na phishing: Niektóre niebezpieczne aplikacje mogą próbować wykorzystać dane osobowe w celach phishingowych. Bądź czujny na podejrzane wiadomości, e-maile i próby wyłudzenia danych. Nie udostępniaj swoich poufnych informacji osobom ani witrynom, którym nie ufasz.
  7. Zwróć uwagę na uprawnienia aplikacji: Przed zainstalowaniem jakiejkolwiek aplikacji sprawdź, jakie uprawnienia żąda. Unikaj instalowania aplikacji, które wymagają zbyt wielu uprawnień w stosunku do swojej funkcjonalności. To może być oznaką potencjalnego zagrożenia.

Jeśli masz poważne obawy dotyczące swojego urządzenia, zawsze warto skonsultować się z ekspertem ds. bezpieczeństwa cyfrowego lub skontaktować się z producentem urządzenia w celu uzyskania dalszych wskazówek i wsparcia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]