Technicy chodzą po domach i mieszkaniach. Masz obowiązek ich wpuścić

Na skutek nowelizacji ustawy o prawie energetycznym, firmy energetyczne muszą teraz zainstalować nowoczesne liczniki u swoich klientów. W celu wykonania tej instalacji, ekipy serwisowe muszą zrealizować wizyty w naszych domach i mieszkaniach.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Nowa regulacja w prawie energetycznym wymaga od dostawców energii implementacji systemu inteligentnych liczników. Pozwoli to na zdalne monitorowanie zużycia energii, eliminując potrzebę fizycznych odczytów, a także dostarczanie danych na bieżąco lub na żądanie, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

Firmy dostarczające energię muszą wysłać swoje zespoły techniczne do naszych domów i mieszkań. Niezależnie od tego, którego dostawcę energii wybraliśmy, technicy będą musieli odwiedzić miejsce i zaktualizować urządzenia, chyba że są one już na klatce schodowej lub zostały już wcześniej wymienione.

  • Tauron jest liderem w tym przedsięwzięciu, sukcesywnie instalując już ponad milion inteligentnych liczników. Prace te będą kontynuowane w miastach takich jak Wrocław i Wałbrzych.
  • Stoen Operator, na zlecenie E.ON, jest już w trakcie wymiany liczników. W niektórych wielorodzinnych budynkach pojawiły się już informacje na temat wymiany. Według dostępnych nam informacji, w większości przypadków E.ON nie wymaga obecności mieszkańców podczas wymiany, ponieważ liczniki są zlokalizowane na korytarzach.
  • Energa-Operator również planuje wymianę liczników, z zamiarem osiągnięcia liczby ponad pół miliona polskich domów i mieszkań w ciągu bieżącego roku.
  • PGE Dystrybucja zawarła umowę na dostarczenie inteligentnych mierników energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 18 miesięcy, PGE przewiduje, że dostarczy 700 tysięcy tych urządzeń.

Istotne jest to, że proces wymiany nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla konsumentów. Jedynym utrudnieniem jest chwilowy brak dostępu do energii elektrycznej podczas wymiany, ale nie powinien on trwać dłużej niż godzina.

Harmonogram wizyt technicznych

Program wymiany liczników jest już w trakcie realizacji. Rozpoczął się w 2022 roku i ma trwać do 2030 roku. Zgodnie z danymi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, planowana jest wymiana nawet 17 milionów liczników na terenie całego kraju.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]