Rządowe strony ogłosiły datę planowanej eliminacji tytoniu w Polsce! [09.07.2023]

Wygląda na to, że czas tradycyjnych papierosów powoli dobiega końca. Walka z nałogiem tytoniowym staje się coraz bardziej powszechna, zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie. Jako pierwszy kraj w Europie, pewna państwo wprowadza całkowity zakaz palenia oraz specjalne punkty sprzedaży, gdzie papierosy będą dostępne tylko na podstawie recepty lub specjalnego zaświadczenia.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Wielkie koncerny tytoniowe dostrzegają, że przepisy dotyczące sprzedaży i konsumpcji tytoniu stają się coraz bardziej restrykcyjne w różnych krajach na świecie. W odpowiedzi na to, Marlboro zdecydowało się zakończyć produkcję tradycyjnych papierosów, skupiając się na nowych rozwiązaniach, takich jak podgrzewacze tytoniu.

Holandia jest pierwszym państwem, które stanowczo przeciwstawia się paleniu i wprowadza szereg przepisów, które w praktyce oznaczają całkowity zakaz palenia. Od 1 lipca 2024 roku zakaz sprzedaży papierosów będzie obowiązywał w tradycyjnych sklepach, automatach, pubach i innych miejscach. Około 6,5 tysiąca punktów sprzedaży zostanie objętych zmianami. Papierosy i e-papierosy będzie można kupić tylko w dedykowanych sklepach, a ich nabycie będzie wymagać specjalnego pozwolenia od lekarza, recepty lub zaświadczenia. Celem jest stworzenie kraju wolnego od tytoniu i pokolenia, które nie będzie znało tego nałogu. Co ciekawe, niektóre sklepy dołączają do tej inicjatywy już teraz, nie czekając na nowe przepisy, i zrezygnowały ze sprzedaży produktów tytoniowych.

Podobne rozważania prowadzone są w Islandii i Nowej Zelandii. W pierwszym z tych krajów w 2011 roku rozważano wprowadzenie całkowitego zakazu palenia, ale ostatecznie zdecydowano się na bardzo rygorystyczne ograniczenia miejsc, w których palenie jest dozwolone. W Nowej Zelandii trwa dyskusja na temat ograniczenia palenia dla osób urodzonych po 2004 roku, co oznaczałoby, że nowe pokolenie nigdy nie sięgnie po paczkę papierosów. Rząd planuje również ograniczyć ilość nikotyny w wyrobach tytoniowych, zmniejszyć liczbę miejsc, w których można palić, i podnieść cenę papierosów.

Wiele krajów dąży do osiągnięcia statusu „państwa wolnego od tytoniu”, czyli sytuacji, w której mniej niż 5% obywateli jest uzależnionych od palenia. Szwecja ma szansę osiągnąć ten cel w 2024 roku, częściowo dzięki popularności snusa – formy tytoniu używanej doustnie. Wielka Brytania również planuje zmniejszenie odsetka palaczy do 5% do 2030 roku i jest bliska osiągnięcia tego celu.

Z raportu Unii Europejskiej wynika, że od 2013 roku 17 europejskich krajów wprowadziło surowe przepisy antytytoniowe. Najbardziej restrykcyjne zasady obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, Malcie, Hiszpanii i na Węgrzech. Irlandia była pierwszym krajem, który wprowadził zakaz palenia w miejscach publicznych. Reklamy produktów tytoniowych są również zakazane, a akcyza na tytoń należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Średni koszt paczki papierosów w Irlandii wynosi 54 złote (12 euro), a znanych marek trzeba zapłacić około 67 złotych (15 euro). Również sieci detaliczne w USA i Europie wprowadzają własne ograniczenia w sprzedaży papierosów. Lidl planuje zakończyć sprzedaż tych produktów w Danii od 2028 roku, a zakaz ten może zostać rozszerzony na całą Unię Europejską.

Na stronie rządowej GIS opublikowano plan całkowitej eliminacji tytoniu w Polsce

Polityka redukcji szkód wyrządzonych przez palenie papierosów czy całkowita eliminacja tytoniu ze społeczeństwa?

Kraje, które przyjęły strategię endgame, czyli całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa:

  • Finlandia – do 2030 r.
  • Nowa Zelandia – do 2025 r.
  • Szkocja – do 2034 r.
  • Irlandia – do 2025 r.
  • Dania – do 2030 r.
  • Kanada – do 2035 r. (obecnie pali 13% )
  • Szwecja – do 2025 r. (obecnie pali 14%)

* w większości krajów celem jest redukcja do max. 5% .

Strategię harmreduction (czyli redukcję szkód; strategia redukcji szkód odrzuca przekonanie o całkowitej abstynencji jako jedynej i najlepszej terapii dla osób uzależnionych. W przypadku palaczy miało to i nadal ma na celu eliminację związków toksycznych, pozostawiając palaczowi możliwość przyjmowania nikotyny).

Wielka Brytania i Francja – przyjęły strategię harm reduction.

Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!” – czytamy na stronie GIS.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]