Uważaj na konsekwencje! Za jeden błąd grozi grzywna w wysokości 5000 złotych! [09.07.2023]

Osoby, które dbają o swoje trawniki, z pewnością pragną, aby ich teren był w doskonałym stanie, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, gdy roślinność jest najbardziej bujna. W tym celu często sięgają po kosiarki. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których można otrzymać surową grzywnę w wysokości 5000 złotych.

fot. Pixabay

Choć w Polsce brakuje jasno sformułowanych przepisów, które bezpośrednio zabraniałyby koszenia trawy, istnieją okoliczności, w których ryzykujemy surowe kary. Istotnym czynnikiem jest moment, w którym wykonujemy tę czynność.

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że pewne działania mogą być uciążliwe dla otoczenia. Koszenie trawnika o świcie lub późnym wieczorem może zakłócać spokój sąsiadów. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich godzinach na przeprowadzenie tego zadania.

Niektóre lokalne przepisy mogą precyzować, w jakich godzinach dozwolone są głośne prace domowe lub ogrodowe. Mają one na celu ograniczenie hałasu, zwłaszcza w nocy. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi regulacjami na danym obszarze, aby uniknąć problemów.

W wielu przypadkach bezpiecznym okresem do koszenia trawnika jest czas między 8:00 a 22:00, ale zawsze zaleca się sprawdzenie lokalnych przepisów. Pamiętajmy, że szanowanie spokoju nocnego i dobro naszych sąsiadów jest równie ważne jak troska o nasz trawnik.

Kary wynikają z przepisów Kodeksu Wykroczeń, a artykuł 51 mówi:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Gdy hałasy są wyjątkowo uciążliwe kara może wynosić aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]