CSIRT KNF bije na alarm: Twoje konto na Facebooku może być zagrożone! [10.07.2023]

Zespół Komputerowego Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT) działający w ramach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wydaje ostrzeżenie dotyczące nowego rodzaju cyberprzestępstwa, które ma miejsce na popularnym portalu społecznościowym – Facebook.

Fot. Pixabay

Według tego ostrzeżenia, przestępcy umieszczają posty zawierające sensacyjne informacje, mające przyciągnąć uwagę użytkowników. Linki dołączone do tych postów przekierowują użytkowników na stronę, która została specjalnie zaprojektowana w celu wykradzenia danych logowania. Zaskakujące jest to, że ta strona jest tak dobrze wykonana, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wpisuje swoje dane na fałszywej stronie.

Oszuści wykorzystują przejęte konta użytkowników do publikowania różnych treści i wysyłania wiadomości, mających na celu wyłudzenie środków. Mogą to być linki do fałszywych stron internetowych, prośby o wsparcie finansowe lub inne formy oszustwa.

CSIRT KNF zdecydowanie zaleca ostrożność przy korzystaniu z mediów społecznościowych i apeluje do użytkowników, aby byli czujni. Zachęcają do unikania klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz sprawdzania autentyczności strony, na której się znajdują, przed wprowadzeniem swoich danych logowania.

Podkreślają również, że ważne jest ostrzeganie naszych znajomych i rodziny przed tym nowym zagrożeniem, aby przeciwdziałać dalszemu rozprzestrzenianiu się tego rodzaju cyberprzestępstw.

Jeśli ktoś podejrzewa, że stał się ofiarą tego rodzaju oszustwa, powinien natychmiast zmienić swoje hasło i skontaktować się z odpowiednimi władzami, takimi jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

Bezpieczeństwo cybernetyczne jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie cyfrowym, a użytkownicy mediów społecznościowych powinni być zawsze czujni, aby uniknąć padania ofiarą cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]