Czy roczne recepty zostaną zlikwidowane? Jest decyzja Ministra Zdrowia

Niedawno trwały dyskusje na temat likwidacji rocznych recept. Takie rozwiązanie wywołało kontrowersje, a lekarze tłumaczyli swoje obawy. Teraz minister Adam Niedzielski podjął decyzję w tej sprawie

Fot. Pixabay

Recepta roczna wystawiana jest pacjentowi, który może ją zrealizować przez okres 365 dni. Zwykle z tego rozwiązania korzystają osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, a podczas długiego leczenia przyjmują konkretny lek. Jednak pacjent musi pamiętać o tym, że pierwsze opakowanie należy wykupić do 30 dni od daty wystawienia recepty.

Po tym czasie farmaceuta ma obowiązek wydać mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty. Ponadto, jednorazowo można wykupić zapas leku tylko na okres 180 dni, a receptę można realizować tylko w tej aptece, w której kupiono pierwsze opakowanie leku.

Niedawno głośno było o zmianach proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zakładały one całkowitą rezygnację z rocznych recept. Zapewniano, że zmiana pozwoliłaby na lepsze i skuteczniejsze nadzorowanie stanu zdrowia pacjenta. Chroniłaby także chorego przed robieniem niepotrzebnych zapasów leków oraz wyrzucaniem medykamentów, których działanie się nie sprawdziło. Jednak spotkało się to z dużą krytyką, bowiem lekarze ostrzegali, że może to doprowadzić do jeszcze większych kolejkach w przychodniach i szpitalach.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, na swoim Twitterze poinformował, że zmienił wcześniejszą dyspozycję i podjął decyzję o pozostawieniu recepty rocznej.

Źródło: Interia 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]