Kontrolerzy chodzą po mieszkaniach. Możesz zostać ukarany wysoką grzywną za brak tego dokumentu [11.07.2023]

Od 28 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące świadectwa energetycznego. Teraz, w niektórych sytuacjach, takich jak wynajem, konieczne jest pokazanie tego świadectwa. W przeciwnym razie, możesz narażać się na surowe kary finansowe.

Fot. Shutterstock

Jeżeli masz zamiar wynająć swoje mieszkanie, musisz być w posiadaniu świadectwa energetycznego. Jeśli go nie masz, możesz zostać ukarany grzywną sięgającą nawet do 5 tys. zł.

Czy zastanawiasz się, kiedy będzie Ci potrzebne świadectwo energetyczne?

Osoby planujące remont, wynajem lub sprzedaż nieruchomości powinny pamiętać o posiadaniu świadectwa energetycznego. Wydanie tego dokumentu może kosztować do 1000 zł. Świadectwo musi być dostarczone do nowego właściciela lub najemcy w momencie, gdy budynek, część budynku lub lokal zostanie:

  • sprzedany w oparciu o umowę sprzedaży,
  • przekazany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • wynajęty.

Ważne jest też, że świadectwo energetyczne jest wymagane dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem. Jeśli taki budynek zostanie zmodernizowany, konieczne jest uzyskanie nowego świadectwa. W takim przypadku można się spodziewać kontroli, a za nieposiadanie świadectwa mogą być nałożone kary.

Cele wprowadzenia regulacji są dwa. Po pierwsze, najemca czy też nabywca uzyska informację o przyszłych kosztach zużycia energii. Po drugie, jest to kreowanie świadomości energetycznej samego właściciela, który będzie wiedział ile tak naprawdę energii zużywa jego mieszkanie czy dom.

Świadectwa energetycznego nie trzeba będzie mieć w przypadku gdy lokal nie jest wynajmowany czy sprzedawany oraz wtedy, gdy jego powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Kontrole ruszyły po 28 kwietnia, a ich częstotliwość zależy od mocy kotła. Wykonywane są raz na 2, 3, 4 lub 5 lat.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]