Nie stosujesz się do tego obowiązku? Od 1 lipca grożą za to rekordowe kary [11.07.2023]

Przez wzrost płacy minimalnej wzrosły też kary m.in. za niedopełnienie obowiązków. Szczególnie uważać muszą kierowcy. Jeżeli tego nie zrobią, czekają ich bardzo wysokie kary.

Fot. Kraków w Pigułce

Od 1 lipca 2023 roku, za brak ważnej polisy OC dla samochodów osobowych, właściciel może ponieść bardzo wysoką karę. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, posiadacze samochodów są zobowiązani do posiadania aktualnej polisy OC (odpowiedzialności cywilnej). Polisa ta jest niezbędna, aby chronić właścicieli pojazdów przed ewentualnymi kosztami finansowymi związanymi ze szkodami w wypadkach drogowych. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi tego obowiązku i konsekwencji wynikających z jego zaniedbania.

Od 1 lipca 2023 roku, kary finansowe za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych zostały zwiększone ze względu na wzrost płacy minimalnej. Jeżeli kierowca nie posiada polisy OC przez okres od 1 do 3 dni, grozi mu kara w wysokości 1440 złotych (wcześniej 1369 złotych). Za brak polisy przez 4 do 14 dni, kara wynosi 3600 złotych (wcześniej 3490 złotych), a jeśli polisy nie ma przez ponad 14 dni, kara wzrasta do 7200 złotych (wcześniej 6980 złotych).

Dodatkowo, jeśli policja zatrzyma pojazd, który nie posiada ważnej polisy OC, nałoży mandat na miejscu. W przypadku udziału w wypadku lub kolizji, osoba nieposiadająca ubezpieczenia OC jest odpowiedzialna za pokrycie wszystkich kosztów związanych z powstałymi szkodami, takimi jak naprawy, opieka medyczna i inne wydatki. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może również nałożyć dodatkowe kary finansowe na właściciela pojazdu bez ubezpieczenia OC. Wysokość kary zależy od rodzaju pojazdu oraz czasu, przez jaki pojazd był nieubezpieczony. Takie kary mogą wynosić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]