OLX i Vinted: unikaj udostępniania kodów BLIK i swoich danych bankowych [11.07.2023]

ING Bank ostrzega: Gdy dokonujesz transakcji na OLX czy Vinted, bądź czujny i chron się przed potencjalnymi oszustami. Istnieje kilka typów oszustw, ale wszystkie bazują na podobnej strategii.

Wariant 1 – Kod BLIK to tajemnica Oszust, który chce coś od Ciebie kupić na OLX lub Vinted, może twierdzić, że jest za granicą. Proponuje Ci przesłanie pieniędzy bez prowizji i prosi o wygenerowanie kodu BLIK, twierdząc, że to potwierdzenie odbioru środków. W rzeczywistości to Ty przekazujesz mu pieniądze. Pamiętaj, nigdy nie otrzymasz pieniędzy za sprzedany towar za pomocą kodu BLIK. Bądź czujny przy korzystaniu z aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Zawsze informujemy Cię, co właśnie potwierdzasz.

Wariant 2 – Twoje dane bankowe to Twój skarb Możesz otrzymać wiadomość na Vinted lub OLX, z treścią typu „Właśnie kupiłam od Ciebie produkt. Potwierdź sprzedaż na mailu”. E-mail, który otrzymujesz, może wyglądać jak oficjalny komunikat. Jeśli próbujesz zrealizować transakcję poprzez instrukcje w e-mailu, możesz trafić na strony, które udają witryny bankowe lub pośredników płatności. Na tych stronach zostaniesz poproszony o podanie swojego loginu, pełnego hasła do bankowości, numeru PESEL itp. Oszuści wykorzystają te dane do wykradzenia środków z Twojego konta. Straty mogą być nieodwracalne.

Jak uniknąć pułapek Poznaj i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Czytaj SMS-y od nas. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Jeżeli w treści SMS-a informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a tego nie zleciłeś, prawdopodobnie na Twoim koncie działa oszust.

Nigdy nie udzielaj pełnego hasła do Mojego ING ani numeru PESEL – nigdy Cię o to nie poprosimy podczas logowania. Bądź ostrożny, jeśli na jednej stronie musisz podać dużo swoich danych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu). Dowiedz się, jak sprawdzić stronę, na której zamierzasz udostępnić swoje dane. Zwiększaj bezpieczeństwo swojego konta, np. korzystając z darmowej weryfikacji behawioralnej. Podczas korzystania z portali aukcyjnych Podchodź z rezerwą do potencjalnych partnerów biznesowych. Dokonuj transakcji bezpośrednio przez portal. Unikaj transakcji poza platformą. Uważaj na próby kontaktu poza portalem czy aplikacją, np. poprzez e-mail. Oszuści mogą sfałszować stronę portalu aukcyjnego – podobnie jak każdej innej strony, również naszej. Dlatego zwracaj uwagę na adres strony w przeglądarce.
Sprawdzaj, czy strona, na której wprowadzasz dane karty, jest poprawnie napisana. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane w niepoprawnym języku. Jeżeli padłeś ofiarą oszusta Niezwłocznie skontaktuj się z nami poprzez infolinię.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]