Uważaj, Urząd Skarbowy może Cię skontrolować – grożą wysokie kary! [11.07.2023]

Od przyszłego roku, każda e-faktura będzie natychmiast dostępna dla funkcjonariuszy podatkowych. Przedsiębiorstwa, które zaniedbają lub próbują ominąć ten system, muszą być przygotowane na rygorystyczne konsekwencje. Mnóstwo biznesmenów wyraża niepokój, że organy podatkowe skoncentrują się na finansowym naciskaniu na nich, zamiast na tropieniu przestępstw podatkowych. Tymczasem, Ministerstwo Finansów usiłuje rozwiać te obawy.

Fot. Kraków w Pigułce

Wraz z nadejściem nadchodzącego roku, każda faktura cyfrowa będzie natychmiastowo dostępna dla funkcjonariuszy podatkowych. Firmy, które nie dopełnią obowiązków lub spróbują uniknąć tego systemu, muszą liczyć się z drastycznymi konsekwencjami. Liczni przedsiębiorcy obawiają się, że urzędy podatkowe skoncentrują się na finansowym naciskaniu na nich, zamiast na tropieniu przestępstw podatkowych. Jednak Ministerstwo Finansów czyni wysiłki, aby rozwiać te obawy.

Kary mogą być olbrzymie. Przedsiębiorcy, którzy nie zarejestrują swojej faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) lub zrobią to błędnie, mogą być zobligowani do uiszczenia kary w wysokości 100% wartości podatku od faktury lub 18,7% całkowitej wartości faktury.

Pod koniec maja w Sejmie miała miejsce pierwsza debata nad projektem ustawy rządowej dotyczącej podatku od towarów i usług, zwanej ustawą o VAT. Zgodnie z tą ustawą, począwszy od 1 lipca 2024 roku, wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur.

Uszczelnienie systemu podatkowego obejmuje szereg środków mających na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania, uchylaniu się od płacenia podatków oraz walce z oszustwami podatkowymi. Jest to kluczowe dla gwarancji, że wszystkie podmioty, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, wniosą sprawiedliwy wkład do budżetu państwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]