Wizyta kontrolerów: Komu grozi 8 lat więzienia? [11.07.2023]

Obecnie trwa proces inspekcji mający na celu potwierdzenie uprawnień osób, które otrzymały dodatek węglowy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Rzeczpospolitą”, osoby, które celowo przekazały fałszywe informacje lub próbowały oszukać system w celu uzyskania tego dodatku, mogą być skonfrontowane z karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Zgodnie z doniesieniami „Rzeczpospolitej”, odpowiednio upoważnieni przedstawiciele lokalnych władz rozpoczęli już wizyty w domach, które złożyły wnioski o dodatek węglowy lub grzewczy.

Ich zadaniem jest zweryfikowanie prawdziwości podanych danych w dokumentach złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), szczególnie dotyczących liczby i rodzaju używanych źródeł ogrzewania lub spalanych paliw oraz ich zastosowania. Odpowiedzialność za przeprowadzenie tych inspekcji spoczywa na samorządach lokalnych.

Dodatek węglowy jest dostępny dla gospodarstw domowych, które używają jako głównego źródła ogrzewania kotła na paliwo stałe, kominka, pieca kaflowego, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego, zasilanych węglem, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

W tej propozycji nie uwzględniono kryteriów dochodowych, co oznacza, że dodatek może być przyznany również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jest jednak zarejestrowanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy można było składać w wyznaczonych jednostkach samorządowych, podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego. Ostateczny termin składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego minął 30 listopada 2022 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]