Jak chronić przed upałami siebie i innych? O tym trzeba pamiętać!

Upalne dni nie tylko odbierają nam energię ale stanowią również poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Należy pamiętać jak postępować podczas wysokich temperatur oraz na co zwracać uwagę

Fot. Kraków w Pigułce

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, jednak każdy jest narażony na groźne skutki wysokich temperatur. Najczarniejszy scenariusz zakłada nawet przegrzanie organizmu, które może doprowadzić do katastrofalnych skutków, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach w celu zadbania o swoje zdrowie.

Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Podczas upałów nasze ciała intensywniej tracą wodę razem z potem, Należy zatem pić dużo wody lub innych płynów ale unikać napojów, które są moczopędne i nas odwadniają, takie jak kawa czy alkohol. Dobrze również zadbać o jedzenie w regularnych odstępach czasu lekkich posiłków. Należy unikać gorących napojów i ciężko strawnych dań, przez które nasze ciało zużywa dużo energii do ich spalenia.

Ważnym jest unikanie długotrwałego przebywania na ostrym słońcu, zwłaszcza w porach dnia kiedy nasłonecznienie jest najbardziej intensywne, zazwyczaj pomiędzy południem a godziną 16:00. Jeżeli nie jest to możliwe, należy założyć na siebie jasne ubrania, najlepiej z przewiewnych materiałów. Obowiązkowe są również lekkie nakrycia głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, w celu ochrony oczu przed promieniowaniem słonecznym. Codziennie należy również stosować kremy w filtrem.

W domu również możemy chronić się przed upałem. W tym celu należy w ciągu dnia zasłaniać okna, aby powstrzymać nagrzewanie wnętrz. Można również użyć specjalnych zasłon odbijających ciepło, które pomogą utrzymać niższą temperaturę w domu. Sprawdzi się również unikanie urządzeń generujących ciepło, takich jak kuchenka, piekarnik czy suszarka do włosów, gdyż mogą one podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest schładzanie w lodówce lub zamrażarce ręczników lub okładów na ciało.

Ponadto sprawdzą się specjalne nawilżacze powietrza. Warto również planować codzienne czynności w taki sposób, aby unikać najgorętszych godzin dnia. Bardziej intensywne prace można wykonywać rano lub wieczorem, a w najgorętszych momentach dnia częściej robić sobie przerwy na odpoczynek.

Niestety niektóre mieszkania nie są dostosowane do wysokich temperatur i nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeżeli mieszkanie za dnia zbytnio się nagrzewa, warto na ten czas wstąpić do klimatyzowanego pomieszczenia, np. centrum handlowego, kawiarni lub biblioteki. Ważnym jest aby obserwować swoje samopoczucie oraz organizm. Takie sygnały jak nudności, zawroty głowy, osłabienie, dezorientacja, duszność lub ból głowy są sygnałem aby zwrócić się o pomoc medyczną. Należy również utrzymywać regularny kontakt z bliskimi oraz sąsiadami, gdyż każdy może w danej chwili potrzebować pomocy.

Osoby które przyjmują na stałe leki powinny skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia, czy nie wpływają one na reakcję organizmu na upały, ponieważ niektóre medykamenty mogą zwiększać ryzyko odwodnienia lub innych dolegliwości.

Ponadto trzeba zwracać uwagę aby nie zostawiać dzieci oraz zwierząt zamkniętych w samochodach, nawet na krótki czas. Auto z uwagi na swoją budowę nagrzewa się, a temperatura wewnątrz pojazdu niezwykle szybko wzrasta do niebezpiecznego poziomu i stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]