Już niedługo stanieją te rodzaje alkoholi. Zniesiona będzie akcyza

Jak wynika z nowej ustawy, już niedługo zniesiony zostanie podatek od napojów alkoholowych wytwarzanych z jabłek i gruszek o zawartości alkoholu do 5 procent objętości

Fot. Pixabay

Jak podaje portal dlahandu.pl, od 1 października tego roku akcyza na cydr oraz inne alkohole wytworzone na bazie jabłek i gruszek o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości będzie wynosiła 0 zł, gdzie obecnie stawka wynosi 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu. Nowa ustawa dotycząca takiego rozwiązania trafiła do Sejmu.

Autorzy projektu wyjaśniają, że takie rozwiązanie wzmocni konkurencyjność na rynku alkoholi oraz stworzy ofertę do spożywania fermentowanych napojów winiarskich o niższej zawartości alkoholu, wytworzonych na bazie jabłek i gruszek. Ma też pozytywnie wpłynąć na rozwój rynku napojów alkoholowych wytwarzanych z owoców krajowych, głównie jabłek. Szacują oni, że efektem takiej regulacji będzie obniżenie cen detalicznych tych napojów o około 10 procent.

Dodatkowo podano, bazując na informacjach Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego, Polska znajdowała się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej jeżeli chodzi o zbiory jabłek. W całej UE zebrano ich 11,9 mln ton, z czego aż 4,2 mln ton pochodziły z Polski.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]