Masz obowiązek ich wpuścić. Montują te urządzenia [13.07.2023]

Na skutek najnowszych poprawek do ustawy o prawie energetycznym, firmy dostarczające energię muszą teraz zainstalować nowe liczniki dla swoich abonentów. W związku z tym, zespoły techniczne będą musiały zrealizować wizyty w naszych domach i mieszkaniami, aby zainstalować te urządzenia.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Wprowadzone zmiany do ustawy o prawie energetycznym wymagają od dostawców energii wdrożenia systemu nowoczesnych liczników. Dzięki temu możliwe będzie zdalne monitorowanie zużycia energii, eliminując potrzebę manualnej kontroli, i dostarczanie aktualnych danych o zużyciu na żądanie, co przyczyni się do ochrony środowiska.

Tym samym, dostawcy energii będą musieli wysłać swoje ekipy serwisowe do naszych domów i mieszkań. Bez względu na wybraną przez nas firmę energetyczną, technicy będą musieli przeprowadzić wymianę urządzeń, chyba że są one już umieszczone na klatkach schodowych lub zostały wcześniej wymienione.

  • Stoen Operator na zlecenie E.ON już rozpoczął wymianę liczników w Warszawie. Informacje o tej akcji są już widoczne w niektórych budynkach wielorodzinnych. Z dostępnych informacji wynika, że większość lokatorów nie musi być obecna podczas wymiany, ponieważ liczniki są zazwyczaj umieszczone na korytarzach.
  • Tauron jest liderem w tym projekcie, sukcesywnie instalując ponad milion nowych liczników. Prace te będą kontynuowane w innych miastach, takich jak Wrocław i Wałbrzych.
  • Jednocześnie, Energa-Operator planuje wymianę liczników z zamiarem dotarcia do ponad pół miliona polskich domów i mieszkań w ciągu tego roku.
  • PGE Dystrybucja złożyła zamówienie na inteligentne mierniki energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 18 miesięcy, spółka PGE planuje otrzymać 700 tysięcy tych urządzeń.

Co istotne, proces wymiany nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla konsumentów. Jedyne utrudnienie może stanowić krótkotrwały brak dostępu do energii elektrycznej podczas wymiany, jednak nigdy nie trwa to dłużej niż godzinę.

Program wymiany liczników jest już w trakcie realizacji. Został on rozpoczęty w 2022 roku i planuje się, że potrwa do 2030 roku. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w całym kraju planuje się wymienić aż 17 milionów liczników.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]