Komunikat bezpieczeństwa: Polski bank ostrzega przed nowym zagrożeniem [14.07.2023]

Bank PKO BP informuje o powszechnej technice oszustwa, gdzie telefony, SMS-y i e-maile stanowią łatwy sposób kontaktu, ale także narzędzie wykorzystywane przez przestępców w celu kradzieży pieniędzy lub danych osobowych.

Fot. Kraków w Pigułce

Czy wiesz, że przestępcy często wykorzystują wiadomości e-mail, SMS-y i rozmowy telefoniczne jako pierwszy krok do przeprowadzenia oszustwa, mającego na celu zdobycie Twoich pieniędzy lub informacji?

Jak działają oszuści?

Pragną wzbudzić w Tobie różne emocje, takie jak:

  • Poczucie obowiązku (np. wezwanie do zapłaty lub dopłaty).
  • Niepokój (np. informacja o zablokowaniu konta).
  • Zainteresowanie niezwykłą okazją (np. inwestycyjną).

Jak możesz się uchronić przed oszustwem?

  1. Nie działaj impulsywnie, zweryfikuj najpierw. Skontaktuj się ze swoim znajomym, bankiem lub inną instytucją, firmą, aby sprawdzić, czy to naprawdę oni próbują się z Tobą skontaktować.
  2. Bądź czujny, jeśli rozmówca wywiera na Tobie presję, ponagla, ostrzega, a nawet grozi konsekwencjami, jeśli nie zrobisz czegoś natychmiast (np. podania danych, wysłania przelewu, zainstalowania oprogramowania).
  3. Zwróć uwagę na literówki w nazwie nadawcy, adresie e-mail i adresie strony internetowej. Sprawdzaj również numer telefonu. Nawet jeśli wszystko wydaje się być zgodne, nie tracisz czujności. Oszuści potrafią podrobić numer telefonu, który pojawia się na Twoim ekranie, udając Twojego znajomego, firmę, a nawet bank lub inną instytucję.
  4. Zwróć uwagę na błędy ortograficzne, składniowe i językowe. Często oszuści działają na dużą skalę i nieznają języka swojej potencjalnej ofiary, więc korzystają z programów generujących komunikaty.
  5. Analizuj sposób prowadzenia rozmowy. Bezosobowe powitanie może wskazywać, że nadawca nie wie, z kim rozmawia.
  6. Jeśli masz wątpliwości co do wiadomości, nie otwieraj załączonych plików, nie klikaj w linki do logowania i nie instaluj żadnych dodatkowych aplikacji.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]