Kradzież kont na Facebooku: CSIRT KNF wydaje ostrzeżenie [14.07.2023]

Zespół Komputerowego Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT) działający przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wydaje ostrzeżenie dotyczące nowego rodzaju cyberprzestępstwa, które ma miejsce na popularnym portalu społecznościowym Facebook.

Zgodnie z komunikatem, przestępcy publikują wpisy zawierające sensacyjne informacje w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników. Linki zamieszczone w tych wpisach przenoszą użytkowników na stronę stworzoną specjalnie do kradzieży danych logowania. Co niezwykłe, ta strona jest tak dobrze wykonana, że wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że podają swoje dane na fałszywej stronie.

Konta użytkowników, które zostały w ten sposób przejęte, są wykorzystywane przez oszustów do publikacji różnych treści i wysyłania wiadomości w celu wyłudzenia środków. Przesyłane treści mogą zawierać linki do fałszywych stron internetowych, prośby o finansowe wsparcie lub różne formy oszustwa.

CSIRT KNF zdecydowanie zaleca ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych i apeluje do użytkowników, aby byli czujni. Zalecają unikanie klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz sprawdzanie, czy odwiedzana strona jest oryginalną stroną serwisu, zanim wprowadzą swoje dane logowania.

Dodatkowo, zespół podkreśla, że ważne jest ostrzeganie naszych znajomych i rodziny o tym nowym zagrożeniu, aby pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tego rodzaju cyberprzestępstw.

W przypadku podejrzenia, że padliśmy ofiarą tego rodzaju oszustwa, zaleca się natychmiastową zmianę hasła i skontaktowanie się z odpowiednimi władzami, takimi jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

Cyberbezpieczeństwo ma ogromne znaczenie w dzisiejszym cyfrowym świecie, dlatego użytkownicy mediów społecznościowych powinni zawsze być czujni, aby uniknąć stania się ofiarami cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]