Uważaj, nie strać 5000 złotych na jeden błąd! [14.07.2023]

Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy roślinność jest najbardziej okazała. Do tego celu zwykle wykorzystują kosiarki. Jednak w niektórych sytuacjach można narazić się na grzywnę, która może wynosić nawet 5000 złotych.

Fot. Kraków w Pigułce

W Polsce nie ma wyraźnych przepisów, które bezpośrednio zakazywałyby koszenia trawy, ale są okoliczności, które mogą spowodować nałożenie surowych kar. Ważnym aspektem jest czas, w którym decydujemy się na wykonanie tego zadania.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że niektóre czynności mogą być uciążliwe dla innych. Koszenie trawnika o świcie lub późnym wieczorem może zakłócać ciszę w sąsiedztwie. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich porach dnia, kiedy można bezpiecznie kosić trawnik.

Niektóre lokalne regulacje mogą precyzyjnie określać, kiedy można wykonywać głośne prace domowe lub ogrodowe. Te zasady mają na celu zmniejszenie hałasu, zwłaszcza w nocy. Dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami w danym miejscu, aby uniknąć problemów.

Bezpiecznym czasem na koszenie trawnika jest zwykle okres między 8:00 a 22:00, ale zawsze zaleca się sprawdzenie lokalnych przepisów. Pamiętajmy, że szanowanie ciszy nocnej i dobrego samopoczucia naszych sąsiadów jest tak samo ważne jak dbanie o nasz trawnik.

Kary są nałożone na podstawie Kodeksu Wykroczeń, artykuł 51 mówi:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

W przypadku szczególnie uciążliwych hałasów kara może wynieść nawet 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]