Ostrzeżenie! Potencjalnie niebezpieczna aplikacja. Zalecane usunięcie z telefonu [15.07.2023]

Zespół badawczy z Pradeo odkrył, że dwie popularne aplikacje do zarządzania danymi zawierają szkodliwy kod, który przesyła dane użytkowników na serwery w Chinach. Pomimo tego, że oba narzędzia zostały pobrane łącznie 1,5 miliona razy, przynajmniej teoretycznie, istnieje poważne ryzyko związane z ich użytkowaniem.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Aplikacje, o których mowa to File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd), stworzone przez chińskiego dewelopera wang tom. Oficjalnie mają one służyć do zarządzania plikami, odzyskiwania ich i oczyszczania systemu. Jednak polityka prywatności informuje tylko o możliwości wyświetlania reklam, co jest tylko częścią prawdy, zauważają eksperci z Pradeo.

Te dwie aplikacje, podczas jednego uruchomienia, mogą przeprowadzić nawet sto transferów, gromadząc różne dane, takie jak pliki multimedialne (obrazy, wideo itd.), informacje o lokalizacji, operatorze, kodzie sieci dostawcy karty SIM, a także informacje o wersji systemu i typie urządzenia. Wszystkie te dane są przesyłane na serwer w Chinach, co zdaniem Pradeo należy uznać za złośliwe działanie.

Dodatkowo, odinstalowanie tych aplikacji jest utrudnione, ponieważ korzystając z przyznanych uprawnień, są one w stanie ukryć swoją ikonkę na ekranie głównym. Ponadto, szkodliwe aplikacje automatycznie uruchamiają się po restarcie telefonu i działają w tle, stwarzając stałe zagrożenie dla użytkownika po zainstalowaniu.

Jeśli zainstalujesz niebezpieczną aplikację na swoim telefonie, oto kilka kroków, które możesz podjąć:

  1. Usuń aplikację: Pierwszym krokiem jest natychmiastowe usunięcie podejrzanej aplikacji z telefonu. Możesz to zrobić poprzez standardową procedurę odinstalowania aplikacji na swoim urządzeniu.
  2. Przeskanuj urządzenie antywirusem: Uruchom skanowanie antywirusowe na swoim telefonie, używając wiarygodnego programu antywirusowego. To pomoże w wykryciu i usunięciu wszelkich pozostałości lub szkodliwych plików związanych z niebezpieczną aplikacją.
  3. Zaktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że Twój system operacyjny oraz wszystkie aplikacje na telefonie są zaktualizowane do najnowszych wersji. Aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń, które mogą chronić przed zagrożeniami.
  4. Zmień hasła: Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo swoich danych, zwłaszcza jeśli aplikacja miała dostęp do poufnych informacji, ważne jest zmienienie wszystkich haseł, które były przechowywane na urządzeniu. Skoncentruj się na kluczowych kontach, takich jak e-mail, konta bankowe i media społecznościowe.
  5. Monitoruj aktywność: Bądź czujny i monitoruj swoje konto bankowe, dane osobowe i inne ważne informacje, aby zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli zauważysz podejrzane działania lub nieautoryzowane transakcje, natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami i podaj im informacje na temat sytuacji.
  6. Powiadom innych: Jeśli masz podejrzenia, że inni mogą być narażeni na ryzyko związane z tą aplikacją, powiedz im o tym. Ostrzeż bliskich oraz innych użytkowników, którzy mogą korzystać z tej samej aplikacji, aby mogli podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Ważne jest, aby być czujnym i ostrożnym podczas instalowania aplikacji na telefonie. Staraj się pobierać aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł, czytać opinie innych użytkowników i sprawdzać uprawnienia, które aplikacja żąda przed zainstalowaniem jej na swoim urządzeniu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]