Jak radzić sobie z oparzeniem słonecznym? To przyniesie sporą ulgę

W upały nie trudno o oparzenie słoneczne, zwłaszcza, że nie zawsze pamiętamy o nałożeniu kremu z filtrem UV. Niestety dolegliwości mogą być bardzo bolesne i uciążliwe. Jak domowymi sposobami ulżyć swojej skórze?

Fot. Pixabay

W dni kiedy na niebie góruje ostre słońce bardzo łatwo narazić się na oparzenie słoneczne. Zbyt długa ekspozycja na promienie słońca podczas opalania oraz brak ochrony w postaci kremów z filtrem UV sprzyja takiemu zagrożeniu. Chociaż może się wydawać ono stanem przejściowym, może spowodować długotrwałe uszkodzenie skóry, co dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, dlatego ochrona skóry przed słońcem ma kluczowe znaczenie.

Ponadto oparzenia słoneczne są bolesne i uciążliwe, ponadto mogą zostawić nieestetyczne przebarwienia. Warto zatem pamiętać jak uniknąć takiego stanu. Jeśli skóra jest mocno rozgrzana, zaczerwieniona i zaczyna lekko szczypać, należy natychmiast schronić się w cieniu, najlepiej w chłodnym pomieszczeniu.
Dobrym pomysłem będzie również chłodny prysznic, gdyż zimna woda jest najlepszym sposobem na łagodzenie objawów oparzeń – również słonecznych. Złagodzi ona nieprzyjemne pieczenie oraz zatrzyma proces degradacji skóry. Należy jednak zacząć od letniego strumienia i stopniowo zmieniać na chłodniejszy, gdyż duża różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Osuszając skórę nie należy jej mocno pocierać, gdyż można ją jeszcze mocniej podrażnić.
Na rynku są różne specyfiki nawilżające skórę oraz łagodzące ból. Najlepiej sprawdzą się kremy lub emulsje zawierające aloes lub soję. W przypadku ostrego oparzenia można zastosować krem z pantenolem lub hydrokortyzonem, który można kupić bez recepty. Nie należy leczyć oparzeń słonecznych preparatami, w których występuje np. przeciwbólowa benzokaina, ponieważ mogą one podrażniać skórę lub powodować reakcję alergiczną. Sprawdzi się również zażycie aspiryny lub ibuprofenu, aby zmniejszyć obrzęk, zaczerwienienie i dyskomfort.
Ważne jest także uzupełnianie płynów i nawodnienie w celu szybszego zregenerowania skóry. Spalona słońcem skóra podczas gojenia musi pozostawać zakryta przed promieniami słonecznymi, najlepiej naturalnymi, jasnymi tkaninami.

Czego należy unikać po poparzeniu słonecznym? Część rad, na które możemy natknąć się w sieci, może nam nawet zaszkodzić. Na pewno nie należy na poparzoną skórę stosować wazeliny, okładów z lodu, ani zakładać obcisłych ubrań. Nie należy również usuwać złuszczającego się po oparzeniu naskórka ani drapać się w poparzone miejsca. Jeżeli pojawiają się pęcherze nie należy ich również przebijać.

W celu uniknięcia poparzenia słonecznego należy codziennie stosować krem z filtrem UV, nawet jeżeli niebo jest zachmurzone. Nałóż kosmetyk co najmniej 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Używaj również balsamu do ust lub szminki, które zawierają filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30. Najlepszy będzie filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, wodoodporny z SPF 30 lub wyższy. Inne filtry przeciwsłoneczne mogą zapobiegać poparzeniu słonecznemu, ale nie chronią przed rakiem skóry. Nakładaj krem przeciwsłoneczny co dwie godziny. Jeśli pływasz lub mocno się pocisz, nakładaj produkt co godzinę.

Należy również unikać przebywania w ostrym słońcu, między godziną 10:00 a 16:00, kiedy świeci ono najintensywniej. Trzeba pamiętać też o odpowiednim ubiorze – jasne, przewiewne materiały, najlepiej pochodzenia naturalnego. W ubraniach z tkanin sztucznych (typu poliester) nasza skóra będzie się bardziej pocić.

Osoby przyjmujące na co dzień leki powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż niektóre medykamenty mogą zwiększać wrażliwość na słońce. Wśród nich znajdują się określone rodzaje antybiotyków, środki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, leki na ciśnienie krwi i preparaty stosowane w chemioterapii.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]