Największa polska instytucja finansowa ostrzega przed groźną metodą oszustwa [16.07.2023]

Uwaga! Polski Bank PKO BP ostrzega przed popularną formą oszustwa. Telefon, SMS i e-mail – wygodne środki komunikacji, ale również narzędzia wykorzystywane przez oszustów.

Fot. Kraków w Pigułce

Czy zdajesz sobie sprawę, że wiadomości e-mail, SMS oraz rozmowy telefoniczne mogą stanowić pierwszy krok przestępców w kradzieży Twoich pieniędzy lub danych?

Jak działają oszuści?

Ich celem jest wywołanie w Tobie różnych emocji, takich jak:

  • Poczucie obowiązku (np. wezwanie do zapłaty lub dodatkowej opłaty).
  • Niepokój (np. informacja o zablokowaniu Twojego konta).
  • Zainteresowanie niezwykłą okazją (np. inwestycyjną).

Jak możesz się uchronić przed oszustwem?

  • Nie działaj pod wpływem emocji, najpierw zweryfikuj. Skontaktuj się ze swoim znajomym, bankiem lub inną instytucją, firmą, aby sprawdzić, czy to rzeczywiście oni próbują się z Tobą skontaktować.
  • Bądź czujny, jeśli rozmówca wywiera na Tobie presję, ponagla, ostrzega, a nawet grozi konsekwencjami w przypadku niezrealizowania żądanej czynności teraz (np. podania danych, przelania środków, zainstalowania oprogramowania).
  • Zwróć uwagę na błędy ortograficzne w nazwie nadawcy, adresie e-mail, stronie internetowej, a także sprawdzaj numer telefonu. Nawet jeśli wszystko wydaje się poprawne, nie trać czujności. Oszuści potrafią podszyć się pod numer telefonu, który wyświetla się na Twoim ekranie, udając Twojego znajomego, firmę, a nawet bank lub inną instytucję.
  • Zwróć uwagę na ewentualne błędy ortograficzne, składniowe i językowe. Często oszuści działają na dużą skalę i nie posługują się językiem ofiary – wykorzystują programy generujące komunikaty.
  • Analizuj sposób prowadzenia rozmowy – bezosobowe powitanie może wskazywać, że nadawca nie wie, z kim rozmawia.
  • Jeśli wiadomość budzi Twoje wątpliwości, nie otwieraj załączonych plików, nie klikaj w linki logowania i nie instaluj żadnych dodatkowych aplikacji.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]