Ostrzeżenie banku: Co musisz wiedzieć przed dokonaniem zakupów online [16.07.2023]

ING Bank przekazuje ważne zalecenia dla osób korzystających z platform takich jak OLX czy Vinted. Przy zakupach czy sprzedaży na tych portalach, zachowaj czujność i nie daj się nabrać oszustom. Ich metody są różnorodne, ale oparte na podobnym mechanizmie.

Fot. ING

Oszustwo nr 1 – Nigdy nie udostępniaj kodu BLIK Jeżeli osoba kupująca na OLX czy Vinted podaje, że jest za granicą i proponuje Ci przesył pieniędzy przez kod BLIK, by uniknąć prowizji, bądź ostrożny. Twierdzą, że kod BLIK potwierdzi odbiór środków, jednak w rzeczywistości to Ty wysyłasz pieniądze do oszusta. Przypomnijmy, że kod BLIK nie służy do odbierania płatności za sprzedane towary. Dbaj o to, co zatwierdzasz w aplikacji bankowej czy bankowości internetowej. Zawsze informujemy Cię, co potwierdzasz.

Oszustwo nr 2 – Nigdy nie udostępniaj danych do bankowości lub danych swoich kart Nie daj się nabrać na wiadomości od oszustów wysyłane na OLX czy Vinted, które mogą wyglądać jak oficjalne korespondencje. Oszuści mogą prosić o potwierdzenie transakcji poprzez instrukcje zawarte w e-mailach, prowadząc Cię na strony, które wyglądają jak witryny bankowe czy pośredników płatności. Podanie tam danych takich jak login, pełne hasło do bankowości, PIN do aplikacji, numer PESEL może skutkować kradzieżą środków z Twojego konta. Pieniędzy tych już nie odzyskasz.

Jak się chronić Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa i przestrzegaj ich. Czytaj wiadomości SMS od nas. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz. Jeżeli, na przykład, w wiadomości SMS informujemy, że zmieniasz numer do autoryzacji, dodajesz odbiorcę albo aktywujesz aplikację – a nie inicjowałeś tych działań, to najprawdopodobniej ktoś niepowołany zalogował się na Twoje konto bankowe. Nigdy nie udostępniaj pełnego hasła do Mojego ING oraz numeru PESEL – nigdy o to nie poprosimy podczas logowania. Zachowuj ostrożność, jeżeli na jednej stronie musisz podać wiele swoich wrażliwych danych (hasła, PESEL, PIN, numer dowodu). Dowiedz się, jak zweryfikować stronę, na której zamierzasz podać swoje dane. Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenia swojego konta, na przykład poprzez skorzystanie z darmowej weryfikacji behawioralnej. Podczas korzystania z portali aukcyjnych Bądź ostrożny wobec potencjalnych kontrahentów. Dokonuj rozliczeń poprzez portal, z którego korzystasz. Unikaj transakcji bezpośrednich. Uważaj na propozycje kontaktu poza portalem czy aplikacją, na przykład poprzez e-mail. Oszuści mogą sfałszować stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zawsze sprawdzaj adres strony w przeglądarce. Zwracaj uwagę na poprawność językową strony, na której wprowadzasz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy językowe, są niegramatyczne. Jeżeli jesteś ofiarą oszustwa Bezzwłocznie skontaktuj się z nami przez infolinię.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]