50 000 złotych dla ochotników nietypowego badania. Trzeba… zostać w łóżku [17.07.2023]

Grupa naukowców ze Słowenii oferuje ochotnikom kwotę 12 tysięcy euro, czyli ponad 50 tysięcy złotych, za pozostanie w łóżku. Przeszłe eksperymenty tego rodzaju przeprowadzane były wcześniej i zawsze wiązały się one z pewnymi konsekwencjami dla zdrowia uczestników.

Fot. Pixabay

Około 200 osób już wyraziło chęć udziału w tym eksperymencie.

Warunkiem udziału jest pozostanie w łóżku przez 60 dni. Ochotnik musi być zdrowy, mieć od 18 do 45 lat oraz ważyć do 95 kg.

Celem eksperymentu jest pomoc astronautom w walce z utratą masy kostnej, a finansowanie projektu jest zapewniane przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Podobny eksperyment został wcześniej przeprowadzony przez NASA. Andrew Iwanicki uczestniczył w badaniach NASA, które polegały na długotrwałym pozostawaniu w łóżku. W 2014 roku brał udział w eksperymencie trwającym 70 dni, będącym częścią „NASA Bed Rest Studies”. Celem eksperymentu było zrozumienie, jak długotrwałe unieruchomienie wpływa na ludzkie ciało, co jest istotne dla przygotowania astronautów do długotrwałych misji kosmicznych.

Wyniki eksperymentu obejmowały utratę masy mięśniowej, zmniejszenie gęstości kości, zmiany w układzie krążenia i układzie odpornościowym. NASA zaobserwowała również zmiany psychologiczne, a uczestnik mógł doświadczyć depresji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]