Grzywna 5000 złotych czeka za jedno niewłaściwe działanie! [17.07.2023]

Właściciele terenów zielonych z pewnością pragną utrzymania swych ogrodów w idealnym stanie, szczególnie podczas pory wiosennej i letniej, kiedy rośliny najbardziej kwitną. Do tego celu zazwyczaj używane są kosiarki. W niektórych okolicznościach, jednak, taka czynność może skutkować nałożeniem grzywny, która może dochodzić do 5000 złotych.

Fot. Kraków w Pigułce

Pomimo iż w Polsce nie ma wyraźnych przepisów bezpośrednio zakazujących koszenia trawy, istnieją sytuacje, w których możemy narażać się na poważne sankcje. Kluczowym aspektem jest tu czas, w którym decydujemy się na taką działalność.

Większość z nas jest świadoma, że pewne czynności mogą być uciążliwe dla otaczających nas osób. Koszenie trawnika o poranku lub późnym wieczorem może przeszkadzać w odpoczynku naszym sąsiadom. Dlatego niezwykle ważne jest, aby planować ten proces zgodnie z odpowiednią porą dnia.

Niektóre lokalne przepisy mogą określać, w jakich godzinach jest dozwolone przeprowadzanie głośnych prac domowych lub ogrodowych. Celem tych zasad jest zmniejszenie hałasu, szczególnie podczas nocy. Z tego powodu, zaleca się dokładne zaznajomienie się z regulaminami obowiązującymi w danym miejscu, aby uniknąć nieprzyjemności.

W wielu przypadkach, bezpiecznym okresem do koszenia trawnika jest czas od 8:00 do 22:00, ale zalecamy potwierdzenie z lokalnymi przepisami. Pamiętajmy, że szanowanie ciszy nocnej i dobrego samopoczucia naszych sąsiadów jest tak samo ważne, jak dbanie o nasz trawnik.

Kary są określone w Kodeksie Wykroczeń, zgodnie z artykułem 51:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jeżeli hałas jest szczególnie uciążliwy, kara może wynieść aż do 5000 złotych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]