Kluczowe Informacje o Wycofaniu Banknotów! Dowiedz się, które Stracą Ważność i Gdzie Dokonać Wymiany! [17.07.2023]

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że obowiązkiem każdego z nas jest wymiana banknotów. Należy być na bieżąco z informacjami, które banknoty stracą ważność i wymagają wymiany, oraz wiedzieć, gdzie można to zrobić. Jeżeli mamy banknoty, które są uszkodzone lub zniszczone, powinniśmy podjąć działania w celu ich wymiany.

Fot. Pixabay

Najistotniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie zniszczonych banknotów w celu uniknięcia dodatkowych uszkodzeń. W sytuacji banknotów rozerwanych, zaleca się ich połączenie przezroczystą taśmą, o ile to możliwe. Banknoty i monety, które uległy zniszczeniu, uszkodzeniu lub są zużyte, a zostały wyemitowane przez Narodowy Bank Polski, mogą być wymienione bez żadnych przeszkód w dowolnym banku na terenie Polski.

Na mocy zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego, banki są zobligowane do wymiany uszkodzonych banknotów, pod warunkiem, że zachowało się więcej niż 45% ich oryginalnej powierzchni w jednym fragmencie i można określić ich wartość nominalną. Banknot, który zachował od 45 do 75% oryginalnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę wartości nominalnej. Natomiast banknot, który zachował ponad 75% powierzchni, a także ten rozerwany lub poplamiony, zostanie wymieniony na pełną wartość nominalną.

Jeśli chodzi o monety, zasada głosi, że podlegają wymianie monety lub ich części (rdzeń i pierścień) z mechanicznymi uszkodzeniami.

Konkretne regulacje dotyczące wymiany zniszczonych lub zużytych środków płatniczych są określone w zarządzeniu Prezesa NBP nr 31/2013. Treść tego zarządzenia jest dostępna poniżej, a formularze dokumentów używane podczas wymiany są zawarte w tym zarządzeniu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]