Wchodzą do mieszkań, montują te urządzenia [17.07.2023]

W odpowiedzi na najnowsze modyfikacje w ustawie o prawie energetycznym, dostawcy energii są teraz zobligowani do instalacji nowych liczników dla swoich klientów. Nie będą to jednak standardowe liczniki, a ich nowa, inteligentna wersja.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Niedawne poprawki do ustawy o prawie energetycznym nakładają na dostawców energii obowiązek implementacji systemu nowoczesnych liczników. Specjaliści podkreślają liczne korzyści takie, jak zdalne śledzenie zużycia energii, dostarczanie aktualnych danych i korzystny wpływ na ochronę środowiska.

W rezultacie, dostawcy energii będą musieli wysłać swoje ekipy serwisowe do naszych domów i mieszkań. Niezależnie od tego, który dostawca energii jest naszym wyborem, technicy będą musieli dokonać wymiany urządzeń, chyba że są one już umieszczone w klatkach schodowych lub zostały już wcześniej wymienione.

Tak przebiega wymiana

  • Stoen Operator, na zlecenie E.ON, już rozpoczął proces wymiany liczników w Warszawie. Komunikaty o tej inicjatywie można już zauważyć w niektórych budynkach wielorodzinnych. Na podstawie dostępnych informacji, większość mieszkańców nie będzie musiała być obecna podczas wymiany, ponieważ liczniki zazwyczaj znajdują się na korytarzach.
  • Tauron jest na czele tego przedsięwzięcia, sukcesywnie instalując już ponad milion nowych liczników. Prace te będą kontynuowane w miastach takich jak Wrocław i Wałbrzych.
  • Równocześnie, Energa-Operator ma zamiar wymienić liczniki, planując dotrzeć do ponad pół miliona polskich domów i mieszkań w ciągu bieżącego roku.
  • PGE Dystrybucja złożyła zamówienie na dostarczenie inteligentnych mierników energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 18 miesięcy, PGE Dystrybucja planuje otrzymać 700 tysięcy tych urządzeń.

Ważne jest, że proces wymiany nie generuje dodatkowych kosztów dla konsumentów. Jedyną niedogodnością może być krótkotrwały brak energii elektrycznej podczas wymiany, jednak nigdy nie trwa to dłużej niż godzinę.

Program wymiany liczników jest już w trakcie realizacji. Zainicjowany w 2022 roku, ma potrwać do 2030 roku. Według informacji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, na terenie całego kraju planowana jest wymiana aż 17 milionów liczników.

Pięć etapów

Proces wymiany liczników jest już w toku i według planu zostanie podzielony na pięć etapów:

  • Do końca 2023 roku – urządzenia zostaną zamontowane u 15% odbiorców,
  • Do 2025 roku – 25% odbiorców,
  • Do 2027 roku – 65% odbiorców,
  • Do końca 2028 roku – 80% odbiorców.
  • Do 2030 roku – 100% odbiorców.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]