CSIRT KNF ostrzega: Uważaj na przestępców w social media [18.07.2023]

Zespół ds. Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed nowym rodzajem przestępstwa internetowego, który ma miejsce na popularnym portalu społecznościowym – Facebook.

Fot. Pixabay

Według ostrzeżenia, przestępcy publikują sensacyjne posty, które mają przyciągnąć uwagę użytkowników. Załączone do tych postów linki kierują użytkowników na stronę, która została stworzona w celu kradzieży danych logowania. Niewiarygodne, ale strona ta została tak profesjonalnie zaprojektowana, że wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że podaje swoje dane na fałszywej stronie.

Konta użytkowników, które zostały przejęte w ten sposób, są wykorzystywane przez oszustów do publikowania różnych treści i wysyłania wiadomości w celu wyłudzenia pieniędzy. Mogą to być linki do fałszywych stron internetowych, prośby o wsparcie finansowe lub inne formy oszustwa.

CSIRT KNF zdecydowanie zaleca ostrożność przy korzystaniu z mediów społecznościowych i apeluje do użytkowników o zachowanie czujności. Zalecają unikanie klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz sprawdzenie autentyczności strony, na której znajdują się przed podaniem danych logowania.

Podkreślają również, że ważne jest ostrzeganie naszych znajomych i rodziny o tym nowym zagrożeniu, aby pomóc w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się tego rodzaju przestępstw internetowych.

Jeśli ktoś podejrzewa, że padł ofiarą takiego oszustwa, powinien natychmiast zmienić hasło i skontaktować się z odpowiednimi władzami, takimi jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

W dzisiejszym cyfrowym świecie cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne, dlatego użytkownicy mediów społecznościowych powinni być zawsze czujni, aby uniknąć stania się ofiarami cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]