NFZ szykuje świadczenia stomatologiczne. Kwoty są jednak niewielkie

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy ponad 3,3 mld złotych na świadczenia stomatologiczne. Jednak oznacza to, że statystycznie na jedną osobę przypadnie zaledwie 88 złotych 

Fot. Pixabay

Jak informuje „Fakt”, resort zdrowia podał plan na przyszły rok, według którego NFZ ma przeznaczyć na świadczenia medyczne 156,8 mld złotych, z czego 3,3 mld złotych na usługi stomatologiczne. Dziennik przypomina też, że od 2022 roku, nie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej. W związku z tym obywatele przekazują na zdrowie 9 proc. swojej pensji czy świadczenia emerytalnego.

Jak wylicza „Fakt”, na jedną osobę przypada kwota 88 złotych, co nie starczyłoby nawet na najtańszą plombę białą, która kosztuje 100 złotych lub więcej. Z jakiego powodu kwota ta jest taka niska? Minister zdrowia twierdzi, że Polacy i tak leczą się prywatnie. Rok temu dla „Faktu” minister Adam Niedzielski oznajmił, że stomatologia publiczna istnieje, jednak większość usług dla pacjentów jest finansowana prywatnie, co wynika natomiast z pewnego wzorca przyzwyczajenia.

U dentysty na NFZ można skorzystać z włożenia plomby białej, dorośli mogą leczyć kanałowo żeby od kła do kła, natomiast dzieci i kobiety w ciąży mogą kanałowo leczyć wszystkie zęby. Można również wstawić częściową protezę.

Źródło: money.pl

Źródło: money.pl

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]