Elektroniczny dowód – Co zrobić w razie zgubienia telefonu? Należy działać szybko!

Dzięki aplikacji mObywatel 2.0 możemy mieć dostęp do elektronicznej wersji dowodu na swoim smartphonie. Jednak co zrobić w sytuacji zgubienia lub kradzieży telefonu?

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Od piątku ruszyła aplikacja mObywatel 2.0, dzięki której w swoim telefonie można mieć eDowód, który jest traktowany na równi w aspekcie prawnym, ze standardowym dokumentem. Jednak, jak podaje „Rzeczpospolita”, wraz z pojawieniem się nowych funkcji w aplikacji, pojawiły się też nowe problemy, gdyż w razie zgubienia lub kradzieży telefonu, nie wystarczy zgłosić zdarzenia na policję. Oczywiście taką czynność należy wykonać i to jak najszybciej.

„Udając się na komisariat posiadać ze sobą dowód tożsamości oraz dane identyfikujące aparat telefoniczny, w szczególności jego numer IMEI” – podaje dla „Rzeczpospolitej” adwokat Bartosz Grube.

Minister cyfryzacji również podał, że po utraceniu telefonu, należy zadzwonić na infolinię pod numerem 42 253 5474, w celu zastrzeżenia dokumentu. Należy również pamiętać, żeaplikacja zawierająca dowód osobisty może być zainstalowana tylko na jednym telefonie.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]