Kontrole w całym kraju! Kto zostanie sprawdzony i komu grozi 8 lat więzienia? [20.07.2023]

Obecnie są prowadzone kontrole mające na celu weryfikację uprawnień osób, które otrzymały tzw. dodatek węglowy. Jak informuje „Rzeczpospolita”, osoby, które świadomie podały fałszywe dane lub próbowały oszukać system, aby otrzymać ten dodatek, mogą ponieść konsekwencje w postaci kary od pół roku do ośmiu lat więzienia.

Fot. Shutterstock

„Rzeczpospolita” podaje, że autoryzowani przedstawiciele lokalnych władz już rozpoczęli inspekcje w domach ubiegających się o dodatek węglowy lub grzewczy. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy informacje podane w dokumentach zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są poprawne, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę i rodzaj używanych źródeł ogrzewania lub paliwa, jak również ich zastosowanie. Te kontrole są realizowane przez samorządy lokalne.

Dodatek ten jest dostępny dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła korzystają z kotła na paliwo stałe, kominka, pieca kaflowego, ogrzewacza powietrza, kuchni węglowej, pieca kaflowego, zasilanych węglem, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

Nie określono kryteriów dochodowych, co oznacza, że dodatek może być przyznany również tym gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jest jednak zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Podania o dodatek węglowy można było składać w wyznaczonych jednostkach samorządowych, podobnie jak to miało miejsce przy dodatku osłonowym. Termin na złożenie wniosków o wypłatę dodatku węglowego minął 30 listopada 2022 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]