Oszust twierdzi, że kontroluje twoje urządzenia – domaga się zapłaty!

Ekipa CERT Polska wydaje ostrzeżenie dotyczące nowego sposobu oszustwa. CERT Polska alarmuje o nowej formie wyłudzeń, na które internauci powinni zwrócić szczególną uwagę.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Zarejestrowano nasilenie wiadomości e-mail od podmiotu twierdzącego, że jest „hakerem”. Ten sprawca próbuje zastraszyć adresatów, grożąc publikacją rzekomo kompromitującego materiału filmowego, pod warunkiem nieotrzymania zapłaty w kryptowalucie bitcoin.

Chcemy podkreślić, że takie nagrania nie są rzeczywiste – to tylko próba oszustwa. Apelujemy o ostrożność i zgłaszanie takich wiadomości do nas.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu oszustw za pośrednictwem e-maili:

 1. Nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców: E-maile od nieznanych źródeł mogą być próbą oszustwa. Jeśli nie rozpoznajesz nadawcy, lepiej jest nie otwierać wiadomości.
 2. Nie klikaj w podejrzane linki: Nawet jeśli wiadomość pochodzi od znajomego, uważaj na linki lub załączniki. Mogą one prowadzić do złośliwych stron internetowych lub zawierać złośliwe oprogramowanie.
 3. Zastosuj filtr antyspamowy: Większość usług poczty elektronicznej oferuje opcje filtrowania wiadomości spamowych. Używaj ich, aby zminimalizować ryzyko otrzymania podejrzanych wiadomości.
 4. Zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe: Regularne aktualizacje oprogramowania antywirusowego pomagają chronić Twój komputer przed najnowszymi zagrożeniami.
 5. Szukaj oznak oszustwa: Błędy ortograficzne, źle sformułowane zdania, niewłaściwy adres e-mail nadawcy – to wszystko mogą być oznaki oszustwa.
 6. Nie udostępniaj informacji finansowych: Nigdy nie udostępniaj swoich danych kredytowych lub bankowych przez e-mail. Wiarygodne firmy nigdy nie poproszą Cię o przesłanie takich informacji w ten sposób.
 7. Zgłaszaj podejrzane e-maile: Jeżeli otrzymasz podejrzany e-mail, zgłoś go do odpowiednich służb, takich jak CERT Polska czy dostawca usług e-mail.
 8. Szkolenia z cyberbezpieczeństwa: Regularne szkolenia z cyberbezpieczeństwa mogą pomóc zrozumieć i zidentyfikować różne formy oszustw internetowych.
 9. Zastosuj dwustopniowe uwierzytelnianie: Gdzie to możliwe, używaj dwustopniowego uwierzytelniania, które dodaje dodatkową warstwę ochrony dla Twojego konta.

Pamiętaj, że ostrożność jest kluczem do ochrony siebie i swoich danych online.

Aby uniknąć oszustw e-mailowych, istnieje kilka kroków, które warto podjąć:

 1. Nie otwieraj nieznanych e-maili: Wiadomości od nieznanych nadawców mogą zawierać linki lub załączniki, które mogą zainfekować twój komputer wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem.
 2. Bądź sceptyczny: Jeśli wiadomość wygląda na podejrzaną, prawdopodobnie nią jest. Przykładowo, prawdziwy bank nigdy nie poprosi Cię o podanie swojego hasła lub numeru konta e-mailem.
 3. Nie klikaj w linki w e-mailach: Jeśli otrzymasz e-mail z linkiem, lepiej wejść na stronę bezpośrednio przez przeglądarkę, niż klikając w link, który może prowadzić do fałszywej strony.
 4. Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe: Regularne aktualizacje oprogramowania antywirusowego mogą pomóc w ochronie przed najnowszymi zagrożeniami.
 5. Używaj silnych haseł: Silne hasła, które są trudne do odgadnięcia, mogą pomóc w ochronie twojego konta e-mailowego.
 6. Dwuetapowe uwierzytelnianie: Włączenie dwuetapowego uwierzytelniania na swoim koncie e-mailowym może zapewnić dodatkową warstwę ochrony.
 7. Edukuj się: Poznawaj różne techniki oszustw, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę.
 8. Zgłaszaj oszustwa: Jeśli otrzymasz podejrzany e-mail, zgłoś go odpowiednim służbom, takim jak CERT Polska.

Pamiętaj, że zawsze warto zachować ostrożność przy korzystaniu z e-maila i innych form komunikacji online. Oszuści są pomysłowi i nieustannie szukają nowych sposobów na wyłudzanie informacji i pieniędzy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]