35 tys. osób ukaranych! To pierwsze wyniki kontroli

ZUS jest zaangażowany w kontrole nieuczciwych pracowników, którzy korzystają z urlopów zdrowotnych, które im nie przysługują. Według informacji uzyskanych przez money.pl, od początku roku tysiące osób poniosły konsekwencje takiego działania.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

W pierwszych trzech miesiącach tego roku, ZUS przeprowadził ponad 117 tys. inspekcji związanych ze zwolnieniami lekarskimi. Instytucja ta wydała blisko 8 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszych wypłat zasiłków chorobowych. Łączna suma wstrzymanych świadczeń wyniosła 6,8 mln zł. Dodatkowo, dla prawie 27 tys. osób świadczenia zostały zmniejszone o ponad 38 mln zł.

Tak sprawdzają kontrolerzy

Metoda kontroli przeprowadzanych przez ZUS jest wielowymiarowa. Początkowo instytucja selekcjonuje osoby podlegające kontroli, korzystając z zgłoszeń pracodawców, a także specjalnego algorytmu. Algorytm pomaga wykryć osoby, które mogą być skłonne do nadużyć, analizując ich aktywność i sprawdzając czy często korzystają z urlopów zdrowotnych lub uzyskują zwolnienia od wielu lekarzy. Następnie dobierane są jeszcze losowe osoby i rozpoczyna się kontrola.

Często kontrolerzy nie muszą nawet odwiedzać domów pracowników. Wystarczy, że wejdą na ich profil na mediach społecznościowych, gdzie osoby te często chwalą się swoimi „dodatkowymi” wakacjami, nowym remontem czy dodatkową pracą dla innego pracodawcy. Oczywiście, nadal dominują tradycyjne kontrole w domach i mieszkaniach pracowników.

Średnio, Polacy korzystają z urlopu zdrowotnego do 20 dni w roku. Istnieją jednak osoby, które są specjalistami w wyłudzaniu środków od ZUS i pracodawców. Warto przypomnieć, że za pierwszy miesiąc nieobecności płaci pracodawca, a dopiero następnie obowiązek ten przechodzi na ubezpieczyciela. Osoby takie często zmieniają pracę i po kilku miesiącach ponownie korzystają z długich zwolnień. Jeszcze kilka lat temu taka strategia mogła się udać, ale teraz jest coraz mniej takich przypadków, dzięki coraz skuteczniejszym kontrolom.

ZUS nie tylko kontroluje pracowników, ale również lekarzy, którzy mogą wykazywać nieprawidłowości w wystawianiu zwolnień. Zdarzały się sytuacje, kiedy lekarze przez cały miesiąc nie wystawiali żadnego zwolnienia, a następnie w ciągu jednego dnia mogli wystawić kilkadziesiąt. Wzorzec ten powtarzał się co miesiąc.

Należy podkreślić, że jeżeli ZUS zauważy, że ktoś świadomie oszukuje, mogą na niego nałożone być surowe konsekwencje, począwszy od odebrania świadczeń i konieczności zwrotu już otrzymanych środków, poprzez zwolnienie z pracy, aż po zarzuty karne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]