Bezpieczeństwo na social mediach: Alerty CSIRT KNF dotyczące niebezpiecznych stron

Cyberbezpieczeństwo jest tematem o kluczowym znaczeniu, zwłaszcza w obecnej cyfrowej erze. Właśnie z tego powodu, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) za pośrednictwem swojego Komputerowego Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT), ostrzega przed nową formą cyberzagrożeń pojawiających się na popularnej sieci społecznościowej – Facebook.

Fot. Kraków w Pigułce

Zgodnie z wydanym przez nich alarmem, przestępcy wykorzystują sensacyjne treści w postach, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkowników. W takich postach zamieszczane są linki, które po kliknięciu, przenoszą użytkowników na stronę stworzoną z zamiarem kradzieży danych logowania. Co jest zaskakujące, fałszywe strony są tak umiejętnie zaprojektowane, że wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzają swoje dane na podrobionej stronie.

Tak zdobyte dane do kont są następnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do publikowania różnorodnych treści i wysyłania wiadomości mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Mogą to być linki do kolejnych fałszywych stron, prośby o wsparcie finansowe, czy różne formy prób oszustwa.

CSIRT KNF mocno zaleca ostrożność podczas korzystania z mediów społecznościowych i apeluje do użytkowników o zwiększoną czujność. Podkreślają, że warto unikać klikania w linki od nieznanych nadawców, a także zawsze sprawdzać, czy strona, na której się aktualnie znajdujemy, jest oficjalną stroną serwisu, zanim udostępnimy nasze dane do logowania.

Zalecają także, aby informować naszych bliskich i znajomych o tym nowym zagrożeniu, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się takich cyberprzestępstw.

Jeżeli ktoś ma podejrzenia, że może być ofiarą takiego oszustwa, powinien jak najszybciej zmienić swoje hasło i zgłosić to odpowiednim instytucjom, takim jak lokalna policja czy CSIRT KNF.

Należy pamiętać, że cyberbezpieczeństwo ma niezwykle istotne znaczenie w obecnych czasach, a użytkownicy mediów społecznościowych powinni być zawsze na baczności, aby nie stać się ofiarami cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]