Miliony złotych od ZUS: Czy jesteś uprawniony do korzystania z tych świadczeń?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zwrócił ponad 300 mln zł przedsiębiorcom w związku z nadpłaconymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne. W ubiegłym tygodniu wypłacono 60 mln zł, a dzisiaj przekazano kolejną transzę w wysokości 256 mln zł. Całkowita kwota zwrotów przekroczyła już 316 mln zł, a planowane są kolejne transze – jak poinformowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

ZUS przekazuje nadpłaty na rachunek bankowy, który jest zarejestrowany jako konto płatnika składek, do 3 sierpnia. Starają się jak najszybciej wprowadzić te środki na konta przedsiębiorców.

Zwrot nadpłaty był możliwy dla tych przedsiębiorców, których roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazało przekroczenie ustalonej kwoty składki. Wnioski o zwrot nadpłaty można było składać do 5 czerwca, a ZUS automatycznie tworzył i udostępniał je na profilach płatników na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r. i nie ma zaległości w płaceniu składek ani nieprawidłowo pobranych świadczeń, ZUS rozliczy nadpłatę na jego koncie płatnika składek do końca 2023 r.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]