Niebezpieczeństwo w galerii lub kawiarni: Twoje pieniądze mogą zniknąć z konta! [22.07.2023]

„W galerii handlowej, na dworcu lub w popularnej kawiarni – logowanie z miejsc publicznych do bankowości elektronicznej może skutkować tym, że stracisz swoje pieniądze. Sprawdź, w jakich sytuacjach unikać logowania do bankowości elektronicznej.” – ostrzega Bank Pekao.

Fot. Kraków w Pigułce

Darmowe wi-fi może Cię słono kosztować. Chociaż taka opcja jest bardzo kusząca, to skorzystanie z niej może mieć przykre konsekwencje. Podobnie jak przy ogólnodostępnych komputerach, także w tym przypadku nie masz pewności czy sieć jest odpowiednio zabezpieczona. Tego typu sieci również mogą sprzyjać zainfekowaniu Twojego smartfona lub laptopa.” – czytamy w komunikacie banku.

Korzystanie z bankowości elektronicznej przez darmowe WiFi może być potencjalnie niebezpieczne z kilku powodów:

  1. Brak zabezpieczeń: Darmowe sieci WiFi często nie zapewniają odpowiednich zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie danych. Oznacza to, że informacje, takie jak dane logowania do bankowości elektronicznej, mogą być przechwycone przez osoby trzecie, które mają dostęp do tej samej sieci.
  2. Ataki typu „Man-in-the-Middle” (MitM): W przypadku niezabezpieczonej sieci WiFi, atakujący może przechwycić transmisję danych pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem banku. Mogą wykorzystać technikę MitM, w której podszywają się pod serwer banku i przechwytują Twoje dane logowania oraz inne poufne informacje.
  3. Fałszywe punkty dostępu: Czasami cyberprzestępcy tworzą fałszywe punkty dostępu WiFi, które wyglądają jak publiczne sieci, ale są kontrolowane przez nich. Jeśli połączysz się z takim fałszywym punktem dostępu, mogą przechwycić Twoje dane i wykorzystać je do nieuczciwych celów.
  4. Złośliwe oprogramowanie: Darmowe sieci WiFi są często niewiarygodne i nieznane. Może istnieć ryzyko, że takie sieci są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które może zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu i monitorować Twoje działania, w tym dane logowania do bankowości elektronicznej.

Aby zminimalizować ryzyko korzystania z bankowości elektronicznej przez darmowe WiFi, zaleca się podjęcie następujących środków ostrożności:

  • Unikaj korzystania z bankowości elektronicznej na publicznych sieciach WiFi.
  • Jeśli konieczne jest korzystanie z darmowej sieci WiFi, upewnij się, że korzystasz z VPN (Virtual Private Network), który zapewnia szyfrowanie danych i chroni Twoją prywatność.
  • Upewnij się, że korzystasz z oficjalnej aplikacji bankowej i zawsze sprawdzaj, czy połączenie z serwerem jest bezpieczne (np. sprawdzając, czy adres strony rozpoczyna się od „https” z zielonym zamkniętym kłódką).
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie na swoim urządzeniu i używaj oprogramowania antywirusowego, aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem.

Pamiętaj, że korzystanie z bezpiecznych, zaufanych sieci WiFi oraz zachowanie ostrożności i wiedza o zagrożeniach mogą pomóc w minimalizacji ryzyka związanego z bankowością elektroniczną.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]