Przychodzą do mieszkania i domu: Nie masz wyjścia – musisz ich wpuścić [22.07.2023]

Ze względu na najnowsze modyfikacje w ustawie o prawie energetycznym, dostawcy energii będą zobligowani do zainstalowania nowych liczników dla swoich klientów. W związku z tym, zespoły techniczne będą musiały odwiedzić nasze domy i mieszkania, aby zamontować te nowoczesne urządzenia.

Fot. Shutterstock

Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie systemu nowoczesnych liczników, które umożliwią zdalne monitorowanie zużycia energii. Dzięki temu manualna kontrola stanie się zbędna, a dostawcy będą w stanie dostarczyć aktualne dane o zużyciu na żądanie, co przyczyni się do ochrony środowiska.

W wyniku tych zmian, wszystkie firmy energetyczne będą musiały wysłać swoje ekipy serwisowe do naszych domów i mieszkań. Niezależnie od wybranej firmy, technicy będą musieli wymienić liczniki, chyba że są one już zainstalowane na klatkach schodowych lub zostały wcześniej zaktualizowane.

Stoen Operator, działający na zlecenie E.ON, już rozpoczął wymianę liczników w Warszawie. W niektórych budynkach wielorodzinnych widać już efekty tej akcji. Większość mieszkańców nie musi być obecna podczas wymiany, ponieważ liczniki zazwyczaj znajdują się na korytarzach.

Tauron odgrywa wiodącą rolę w projekcie, zamieniając sukcesywnie ponad milion liczników. Te prace będą kontynuowane w innych miastach, jak Wrocław i Wałbrzych.

Energa-Operator również planuje wymianę liczników, zakładając osiągnięcie ponad pół miliona domów i mieszkań na terenie Polski w tym roku.

PGE Dystrybucja złożyła zamówienie na inteligentne mierniki energii elektrycznej. W ciągu najbliższych 18 miesięcy, spółka PGE planuje otrzymać 700 tysięcy tych urządzeń.

Warto podkreślić, że proces wymiany nie generuje dodatkowych kosztów dla klientów. Jedynym możliwym utrudnieniem jest krótkotrwały brak dostępu do energii elektrycznej podczas wymiany, jednak nigdy nie trwa to dłużej niż godzina.

Program wymiany liczników jest już w trakcie realizacji, rozpoczęty w 2022 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2030. Zgodnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, w całym kraju przewiduje się wymianę aż 17 milionów liczników.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]