1300 zł dla każdego, bez jakichkolwiek warunków. Kiedy nastąpi uruchomienie nowego świadczenia? [23.07.2023]

Załóżmy, że każdego miesiąca na twoje konto wpływa dodatkowe 1300 zł. Nie ma znaczenia, ile lat masz na karku, jaki poziom wykształcenia osiągnąłeś czy jaką pracę wykonujesz. Również ilość dzieci czy poziom twoich zarobków nie wpływają na to wsparcie. Dokładnie tak wygląda koncepcja Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, który ma być wkrótce wprowadzony w Polsce.

Fot. Kraków w Pigułce

Czym jest Bezwarunkowy Dochód Podstawowy?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, to forma wsparcia finansowego, która jest coraz powszechniej stosowana w różnych krajach. Charakteryzuje się brakiem jakichkolwiek kryteriów kwalifikacyjnych – każdy jest uprawniony do otrzymania środków. Kraje, które zdecydowały się na takie podejście, to m.in. Finlandia, Francja, Włochy, Indie, USA i Wielka Brytania. Wszystkie te kraje prowadzą badania na ten temat. Wielka Brytania poinformowała niedawno o nowym programie, w ramach którego 30 osób przez dwa lata otrzyma, co miesiąc 1600 funtów (około 8300 zł). Celem jest analiza wpływu takiego świadczenia na beneficjentów. Bada się czy podejmują dodatkową pracę, czy poprawia się ich jakość życia, czy zwracają większą uwagę na higienę czy rozwój osobisty, czy też wydają środki tylko na konsumpcję.

1300 zł dla każdego w Polsce?

Również w Polsce planuje się wprowadzenie Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Pierwotnie miało to dotyczyć mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, które boryka się z różnymi problemami. Świadczenie w wysokości 1300 zł miałoby być wypłacane co miesiąc przez dwa lata. Pierwotnie program miał ruszyć w marcu 2023 roku.

Choć prace nad programem są zaawansowane, to ze względu na inflację nie udało się jeszcze zgromadzić wystarczających środków na jego uruchomienie. Wszyscy uczestnicy otrzymają 1300 zł miesięcznie przez dwa lata, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i bez względu na ich dochody, status rodzinny czy wiek.

Jedynym ograniczeniem będzie obszar, na którym badanie zostanie przeprowadzone. Istnieje jednak możliwość, że po pierwszych wynikach, program zostanie rozszerzony na inne regiony. Już teraz wiadomo, że program zostanie zrealizowany w następujących gminach:

  • Barciany,
  • Bartoszyce,
  • Braniewo,
  • Budry,
  • Dubeninki,
  • Górowo Iławeckie,
  • Lelkowo,
  • Sępopol,
  • Srokowo.

Wyniki badań

Wyniki badań przeprowadzonych w innych krajach są różnorodne. Naukowcy zgadzają się co do jednego: osoby, które otrzymują dodatkowe środki, są szczęśliwsze i bardziej dbają o swoje zdrowie. Pozostałe efekty różnią się w zależności od kraju i przeznaczonej kwoty. W Finlandii, gdzie 2000 osób otrzymywało miesięcznie po 560 euro, poprawiła się jakość życia uczestników, ale nie zanotowano wzrostu zatrudnienia. W Indiach, gdzie zauważono poprawę higieny i zdrowia, a także zmniejszenie spożycia alkoholu, wzrosła konsumpcja warzyw, owoców i mięsa. W Wielkiej Brytanii właśnie ruszył pilotażowy program, obejmujący 30 osób, które otrzymają miesięcznie 1600 funtów (ponad 8000 zł) przez dwa lata. To bardzo duża kwota, choć badanie przeprowadzane jest na małej grupie osób.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]