Kod szpiegowski w aplikacji, którą pobrano 800 mln razy [23.07.2023]

Eksperci stwierdzili, że aplikacja do handlu elektronicznego Pinduoduo, mimo wcześniejszych gwarancji bezpieczeństwa, zawierała oprogramowanie szpiegujące. Ten typ oprogramowania, umożliwiał inwigilację użytkowników, uzyskując dostęp do ich historii połączeń telefonicznych i kontaktów.

Fot. Pixabay

Informacje o zarażonej aplikacji ujawniono po tym, jak Google uniemożliwiło pobieranie popularnej chińskiej platformy e-commerce Pinduoduo, która do tej pory została pobrana ponad 800 milionów razy.

Na skutek tego zdarzenia, aplikacja Pinduoduo została wycofana z Google Play, a użytkownicy, którzy ją wcześniej zainstalowali, zostali poinformowani o potencjalnym zagrożeniu i zalecono im usunięcie tej aplikacji.

Rzecznik Google, Ed Fernandez, potwierdził czasowe wycofanie aplikacji Pinduoduo, zaznaczając, że złośliwe oprogramowanie zostało wykryte przez system Play Protect, mający na celu ochronę użytkowników. Najświeższe dane sugerują, że chińska aplikacja mogła ingerować w ustawienia reklam i powiadomień innych aplikacji na urządzeniach użytkowników.

Działanie malware często odbywa się bez świadomości użytkowników, poprzez infekowanie systemów i wykonanie niechcianych działań, które mogą prowadzić do strat finansowych, naruszenia prywatności lub zakłócenia normalnego działania urządzeń. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie się przed takimi zagrożeniami poprzez stosowanie oprogramowania antywirusowego, regularne aktualizowanie systemów operacyjnych i zachowanie ostrożności podczas pobierania plików i klikania na podejrzane linki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]