Niebezpieczna Aplikacja na Twoim Telefonie: Jak Szybko Ją Usunąć i Chronić Swoje Dane? [23.07.2023]

Ekipa Pradeo dowiedziała się, że dwa powszechnie używane programy do zarządzania danymi zawierają niebezpieczny kod, który kieruje informacje użytkowników do serwerów zlokalizowanych w Chinach. Aplikacje te zanotowały łączną ilość pobierań wynoszącą 1,5 miliona – co przynajmniej teoretycznie może oznaczać poważne konsekwencje.

Fot. Shutterstock

Programy, które miały sprzątać, ale zaśmiecają. Zdarza się, że w Sklepie Play napotykamy na szkodliwe aplikacje, co zawsze powinno wzbudzać naszą czujność. Tym bardziej, gdy mówimy o aplikacjach, które zostały pobrane ponad 1,5 miliona razy, jak to podaje Pradeo w swoim ostatnim raporcie.

Tu mowa o aplikacjach File Recovery and Data Recovery (com.spot.music.filedate) oraz File Manager (com.file.box.master.gkd), wyprodukowanych przez chińskiego twórcę o pseudonimie wang tom. Formalnie, programy te miały pomagać w zarządzaniu plikami, ich odzyskiwaniu i czyszczeniu systemu. W informacjach o prywatności podawano tylko możliwość wyświetlania reklam. Jednak, jak zauważają badacze, był to tylko fragment całości.

Aplikacje te ściągają nawet prywatne zdjęcia. Podczas przeprowadzania nawet setek transferów na raz, obie aplikacje zbierają różne typy danych, takie jak pliki multimedialne (zdjęcia, filmy, itp.), dane o lokalizacji i dostawcy sieci, identyfikator dostawcy karty SIM oraz informacje o wersji systemu i rodzaju urządzenia. Wszystkie te dane są przekazywane do serwera w Chinach, który zdaniem badaczy Pradeo jest złośliwy.

Co więcej, deinstalacja tych programów jest skomplikowana, gdyż, korzystając z przyznanych im uprawnień, potrafią one ukryć swoją ikonę na pulpicie. Do tego, szkodliwe aplikacje uruchamiają się automatycznie po ponownym uruchomieniu telefonu i działają w tle, co oznacza, że stanowią ciągłe zagrożenie od momentu instalacji.

Jeżeli masz zainstalowany na swoim telefonie ten niebezpieczny program, radzę podjąć natychmiastowe kroki w celu zmniejszenia ryzyka i ochrony swoich danych. Oto co możesz zrobić:

Usuń aplikację: Otwórz ustawienia telefonu i znajdź zakładkę dotyczącą aplikacji lub zarządzania aplikacjami. Znajdź na liście zainstalowanych aplikacji tę niebezpieczną i wybierz opcję deinstalacji. Upewnij się, że odinstalowujesz odpowiednią aplikację, aby nie usunąć czegoś innego przypadkiem. Przeskanuj urządzenie antywirusem: Zainstaluj zaufany program antywirusowy na telefonie i przeprowadź pełne skanowanie urządzenia. Pomoże to w wykryciu ewentualnych pozostałości lub innych zagrożeń. Zaktualizuj oprogramowanie: Sprawdź, czy twój telefon ma najnowszą wersję systemu operacyjnego. Aktualizacje systemu często zawierają łatki bezpieczeństwa, które mogą pomóc w zabezpieczeniu urządzenia przed zagrożeniami. Zmień hasła: Jeżeli używałeś tej niebezpiecznej aplikacji do logowania lub udostępniania swoich danych, natychmiast zmień wszystkie hasła powiązane z tymi kontami. Wybieraj silne, unikalne hasła, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich kont. Monitoruj swoje konto: Regularnie sprawdzaj swoje konta, takie jak poczta elektroniczna, media społecznościowe i bankowość internetowa, w celu wykrycia niepokojącej aktywności lub podejrzanych logowań. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, niezwłocznie podjęj działania, takie jak zmiana hasła i powiadomienie dostawcy usług. Zwracaj uwagę na phishing: Bądź na baczności wobec podejrzanych wiadomości, e-maili czy linków, które mogą próbować wykorzystać twoje dane osobowe lub zainfekować urządzenie. Nie otwieraj podejrzanych załączników ani nie klikaj na podejrzane linki. Zgłoś problem: Jeśli odkryłeś niebezpieczną aplikację, zgłoś to odpowiednim instytucjom, takim jak sklep z aplikacjami (np. Google Play Store lub Apple App Store) oraz producentowi swojego telefonu. Zgłoszenie zagrożenia na platformach takich jak SafeBrowsing (Google) lub PhishTank może być także pomocne.

Zawsze pamiętaj, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Przed instalacją aplikacji z nieznanego źródła, zawsze sprawdzaj opinie, reputację twórcy i uprawnienia, o które aplikacja prosi. Uważaj na aplikacje, które wydają się podejrzane lub zbyt agresywnie domagają się dostępu do twoich danych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]