Ostrzeżenie CSIRT KNF: Niebezpieczeństwo w social mediach! [23.07.2023]

Nie można bagatelizować znaczenia cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w obecnym, cyfrowo zdominowanym świecie. To przekaz, jaki nadaje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poprzez swój Komputerowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa (CSIRT), alarmując o nowych formach zagrożeń cybernetycznych na popularnym portalu społecznościowym – Facebook.

Fot. Kraków w Pigułce

Ostrzeżenie KNF zwraca uwagę na przestępców, którzy wykorzystują sensacyjne wiadomości w postach, by przyciągnąć uwagę użytkowników. W takich postach umieszczone są linki, które po kliknięciu przenoszą użytkowników na strony zaprojektowane do kradzieży danych logowania. Ciekawe jest to, że fałszywe strony są tak dobrze wykonane, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzają swoje dane na sfałszowanej stronie.

Hakerzy następnie wykorzystują przejęte konta do publikowania różnych treści i wysyłania wiadomości mających na celu oszustwo finansowe. Mogą to być linki do innych sfałszowanych stron, prośby o wsparcie finansowe lub różne typy oszustw.

CSIRT KNF mocno podkreśla potrzebę ostrożności podczas korzystania z mediów społecznościowych i apeluje do użytkowników o zwiększoną czujność. Podkreślają, że należy unikać klikania w linki pochodzące z nieznanych źródeł oraz zawsze sprawdzać, czy jesteśmy na oficjalnej stronie serwisu przed podaniem swoich danych logowania.

Zwracają również uwagę na konieczność informowania rodziny i przyjaciół o tym nowym zagrożeniu, aby zredukować ryzyko rozprzestrzeniania takich cyberprzestępstw.

Jeśli ktoś podejrzewa, że został ofiarą takiego oszustwa, powinien jak najszybciej zmienić swoje hasło i zgłosić to odpowiednim instytucjom, takim jak lokalna policja lub CSIRT KNF.

Należy pamiętać, że cyberbezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie w dzisiejszym świecie, a użytkownicy mediów społecznościowych powinni zawsze być na baczności, aby nie stać się ofiarami cyberprzestępców.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]